Almanya’da tüketiciler yüksek enerji fiyatlarından korkuyor

Almanya’da da elektrik ve doğalgaz fiyatları yükselişte. Ülkede yapılan bir kamuoyu araştırmasına göre tüketicilerin yüzde 62’si gelecekte yüksek enerji fiyatlarının ekonomik yüke dönüşmesinden endişeli. 

    

Almanya’da tüketiciler, artan elektrik ve doğalgaz fiyatlarının kendilerine ekonomik yük olarak dönüşmesinden korkuyor. Kantar adlı bir kamuoyu şirketinin Federal Tüketici Dernekleri Federasyonu için yaptığı kamuoyu araştırmasına göre, tüketicilerin yüzde 62’si yaşanmakta olan enerji krizinin gelecekte kendilerine mali yük oluşturmasından endişe ediyor.

Anket yapılan kişilerin yüzde 36’sı ise kendileri için böyle bir tehlike görmüyor. “Hükümetin ödeme yapamayan kullanıcıların elektrik ve doğal gazını geçici olarak kesmesine” onay verenlerin oranı ise yüzde 71.

ENERJİ SAĞLAYICILAR TARİFELERİNİ ARTIRIYOR

Federasyonun verilerine göre Almanya’nın en kalabalık 14 kentinde enerji sağlayıcılar yeni müşterileri için fiyatlarını yükseltmeye başladı. Köln, Frankfurt, Leipzig, Dortmund ve Dresden kentlerinde yeni tarifelerin uygulanmaya başladığına dikkat çeken federasyon, yeni tüketicilerin kullandıkları elektriğe bağlı olarak mevcut kullanıcılardan yıllık ortalama 1654 avro daha fazla ödeyebileceğini kaydetti.

HÜKÜMETTEN TÜKETİCİYE ENERJİ YARDIMI

Federal Tüketici Dernekleri Federasyonu, bu nedenle hükümetten tüketiciler üzerinde oluşabilecek mali yükü azaltmasını talep etmişti. Hükümet de bu nedenle geçen hafta bir kereye mahsus bir enerji ve yakıt yardımını karar bağlamıştı.

YENİ POSTA – BERLİN

Kaynak: www.dw.com