Almanya’da yeni yardım paketi: Çalışanlara, çocuk başına ve sosyal yardım alana para

Almanya’da hükümet, hızla yükselen enerji fiyatları nedeniyle haneler üzerinde oluşan yükü hafifletmeye yönelik önlemler paketi açıkladı.

 

Yeni pakete göne, çalışanlara 300 avro,  aylık 9 avro toplu taşıma, çocuk başına 100 avro, sosyal yardım alana 100 avro ödeme yapılacak. Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD), Yeşiller Partisi ve Hür Demokrat Parti’den (FDP) oluşan koalisyon hükümetinin açıkladığı bu ikinci paketin hacminin 10 milyar avroyu geçeceği tahmin ediliyor.

BENZİN FİYATLARINDA İNDİRİM

Paket kapsamında yakıt fiyatları üç ayla sınırlı olmak üzere düşürülecek, litre başına benzin fiyatında 30 sent ve dizel fiyatında 14 sent indirime gidilecek. Böylece benzin ve dizelden alınan vergiler Avrupa’daki asgari seviyeye düşürülmüş olacak. Önlemler paketi kapsamında ayrıca vergi mükellefi çalışanlara bir kereliğe mahsus olmak üzere 300 avroluk destek ödemesi yapılacak, bu miktar maaşla birlikte ödenecek.

Çocuklu ailelere, devletten aldıkları paraya ek olarak çocuk başına bir kereliğine 100 avroluk ödeme yapılacak. Sosyal yardıma muhtaç durumdaki yoksullara daha önce kararlaştırılan 100 avroluk ek ödemenin miktarı ikiye katlanacak. Bu ödemenin de bir kereye mahsus olması planlanıyor.

KÖMÜR SANTRALLERİNE YÖNELİM

Kısa mesafe yolculuklarda toplu taşımayı teşvik için de ülke çapında özel bilet uygulaması getirilecek. Bu özel bilet için ayda 9 avro ödenecek ve uygulama 90 gün boyunca geçerli olacak.

Koalisyon hükümeti, ayrıca kısa vadede elektrik üretiminde doğal gaz tüketimini azaltmak üzere kömür yakıtlı termik santrallere yönelmeyi planlıyor.

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: AA /  Willfried Wende on Unsplash