Almanya’daki emekli Türkler de isyanda: “Bu Türkiye’ye temelli dönemeyiz”

Almanya’daki emekli Türkler de isyanda: “Bu Türkiye’ye temelli dönemeyiz”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 23.07.2022
Düzenleme: 23.07.2022 13:37
40
A+
A-

Türk bankalarından gelen teklif de şaşırttı: Almanya’da emekli olan ve sık sık memleketlerini ziyaret eden Türkler, artık Türkiye için kaygılı olduklarını gizlemiyor. Vatandaşlar, endişelerini Yeni Posta’nın YouTube kanalına da aktardılar.

Uzun yıllar Almanya’da çalışan ve yaşamlarını orada sürdüren İsmail Akyamaç, Mahmut Kapıkulu ve Ozan Gürbüz, gözlem ve şikâyetlerini şu sözlerle dile getirdiler:

“Şu an Türkiye’nin ne siyasetine güvenimiz kaldı ne de ekonomisine. Almanya’da yaşayan Türkler olarak bizler emekliyiz ve buna rağmen bu ülkede alım gücümüz gayet iyi ve rahat yaşıyoruz. Yani Almanya Türkiye’yi kıskanmıyor. Bilakis Almanya, Türklere ve Türkiye’ye  gerekli her koşulda yanında olma çağrısı yapıyor.

Siyasetin bittiği, ekonominin dibe vurduğu, enkaz altında kalmaya müstehak bir toplum değil Türkiye. Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’in her kurumunu 20 yılda bitirip, Araplara peşkeş çekmeye  çalışıyorlar. Bu, Türk halkına hıyanetliktir.

Şu bariz örneğe bir bakın: Türkiye bankalarından bizleri arayıp ‘Döviz mevduatlarınızı, Türk Lirası’na çevirip yüzde 14 kâr edin ve isterseniz 3 yıl sonra tekrar döviz bazında geri ödeme yapacağız’ diyorlar. Fakat şu anki Türk ekonomisine ve iktidara ne kadar güvenebiliriz ki? Türkiye, dolar ve avroyla halkın nefesini kesti. Her an fiyatlar değişebiliyor, bu nedenle temelli dönüşü artık düşünmüyoruz.

Türkiye’ye Avrupa’dan giden vatandaşların az da olsa parasını bozdurup kısa da olsa bir hasret giderme olasılıkları var. Fakat bizler Türkiye’de 40 TL’ye kahve içersek, 1 kilo domatesi 20 TL’ye alırsak, altından kalkamayız. Ülkemizde yaşayanların Allah  yardımcıları olsun demekten başka bir söz kalmamıştır.

Gelecek seçimlerde halkın artık şapkasını masaya koyup bin defa düşünmesi gerekiyor. Bu iktidar gitmeli. İnsanlar huzursuz, gecesi gündüzü değişik bir yaşam sürüyor. Seçimde birilerinin fikriyle hareket etmeyi bıraksın vatandaşım. Kendi vicdan ve fikriyle hareket ederse doğruyu seçer ve oyunu da ona göre kullanır.

SEDAT PEKER’İN İFŞAATLARI BİLE…

Sedat Peker’in ifşaatları dünya gündemini sarsarken, Türkiye’de takan yok. Hani savcılar çıkıp bunları, hırsızı, dolandırıcıyı bir defa sorup araştırdı mı? Artık ülkemizde hukuk kalmamakla birlikte, vatandaşların ve aydınlarımızın da konuşmaları susturulmuştur.

Türkiye iflas durumunda. Aslında içimiz kan ağlıyor, o ülke bizim. Suçlular ise bu iktidara oy verenler. İnsanlar ne dininden ne başörtüsünden ne de vicdanından vazgeçer. Bunları AKP kendi patenti yaparak insanlara lanse etti ve de başardı da. Türkiye’yi iflasın eşiğine getirene kadar emek sarf ettiler. Buradaki, Avrupa’daki insanımızda ülkesi için umutsuzluk sürüyor.“

TEMEL IŞIK – HEİLBRONN

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.