Almanya’dan Türkiye’deki yangınzedelere yardım kampanyası

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ve Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) Türkiye’nin farklı noktalarında meydana gelen yangınlar nedeniyle  yardım kampanyaları başlattılar.

Türk Kızılay’ı ile işbirliği içerisinde olduklarını bildiren UID’den yapılan açıklamada, ”Yangın bölgelerinde çalışmaları yürüten ekiplere ve mağdur olan vatandaşlara destek vermek üzere Türk Kızılay ile kooperatif kurarak yardım kampanyası başlatmış bulunuyoruz” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada Türkiye’nin birçok il ve ilçelerinde çıkan yangınlar sonucu ormanlar ve yerleşim yerlerinin olumsuz etkilendiği vurgulanarak, ”UID ailesi olarak ülkemize can olmak üzere Avrupa’da tüm mekanizmalarımızı harekete geçirdik. ‘Avrupa’dan bir fidanlık bir nefes de sen ol’ adlı kampanyamızla yaraların sarılmasına yardımcı olmaya davet ediyoruz” denildi.

DİTİB VE YANAN TÜRKİYE

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Almanya’da yaşanan sel felaketinin ardından, şimdi de Türkiye’nin birçok noktasında çıkan orman yangınları nedeniyle zarar gören bölgelerin tekrar ağaçlandırılması ve yangından etkilenen afetzedeler için yardım kampanyası başlattı.

DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, Türkiye’de yangın felaketi için yardım kampanyası başlattıklarını belirterek, kampanya ile ilgili bir açıklama yaptı.

Kısa sürede Türkiye’nin birçok bölgesinde başlayan orman yangınlarının herkesi derinden üzdüğünü ifade eden Türkmen, şöyle denildi:

“Yangının kontrol altına alınması için canla başla çalışmalarını sürdüren ekiplere kolaylıklar diliyorum. Bir yandan Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya ve Rheinland-Pfalz eyaletlerinde sel felaketinin açtığı yaraları sarmaya çalışırken diğer yandan Türkiye’nin değişik noktalarında ciğerlerimizi dağlayan orman yangınlarıyla mücadele ediyoruz. Böylesi zor zamanlarda bizlere düşen, dayanışma, yardımlaşma, birlik ve beraberlik içerisinde afetlerle mücadele etmek ve yaralarımızı el birliğiyle sarmaktır. Yaşanan bu büyük felaketin mağdurlarının acı ve üzüntülerini paylaşmak ve yanıp küle dönen alanların yeniden ağaçlandırılmasına destek olmak amacıyla Almanya çapında bir yardım kampanyası başlatılmıştır. Camiamız ve tüm hayırsever kardeşlerimiz kampanyamıza destek olabileceklerdir“ dedi.

YENİ POSTA – KÖLN

FOTO: A.A.