Almanya’yı terk etmeye hazırlanıyor: Ukrayna Büyükelçisi “herkesi” incitti

Almanya’yı terk etmeye hazırlanıyor: Ukrayna Büyükelçisi “herkesi” incitti
REKLAM ALANI
Yayınlama: 05.07.2022
20
A+
A-

Ukrayna’nın Berlin Büyükelçisi Andriy Melnyk kargaşaya sebep oldu: Kendisiyle yapılan bir mülakatta, milliyetçi partizan lider Stepan Bandera’nın 2. Dünya Savaşı sırasında Yahudilere ve Polonyalılara yönelik katliamlara dahlini inkâr etti.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, açıkça mesafe koyarak bunun Melnyk’in şahsi görüşü olduğunu söyledi. Ancak özellikle Varşova’daki öfke halen dinmiş değil.

RZECZPOSPOLITA (Polonya)

VARŞOVA’NIN DAYANIŞMASINA SABOTAJ

Rzeczpospolita, Polonya ile Ukrayna arasında özenle tesis edilen güven ilişkisinin akıbetinden endişeli:

“Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında uluslarımız arasındaki ilişkileri daha fazla germemeleri için zorlu tarihsel meseleler ikinci plana atılmıştı. Dolayısıyla, böylesine tanınmış ve deneyimli bir diplomatın sözleri büyük bir şok ve öfke yarattı. … Melnyk’in sözleri öyle kolay unutulacak gibi gözükmüyor. Ön cephelerde yenilgiler alındığı ve yorgun düşen Batı’nın savaşı sona erdirme baskısını giderek artırdığı bir dönemde, Melnyk Ukrayna’ya zarar vermiş oldu.”

TAZ, DIE TAGESZEITUNG (Almanya)

HASSAS TARİHSEL SAPTIRMALAR

Melnyk’in ifadelerinin tarihsel olarak savunulamayacağı tespitinde bulunuyor taz:

“Bandera, 1940’larda [Polonyalılara ve Yahudilere yönelik …] zulümlere, sürgünlere ve katliamlara aktif bir şekilde katkıda bulunmuştu. Buna ilişkin belgeleri herhangi bir ihtisas kütüphanesinde bulmak mümkün. … Elbette Melnyk, Rusya’nın Bandera’yı sözümona Ukrayna’da iktidardaki ‘Nazilere’ karşı bir düşman figürü olarak kullandığını söylerken haklı. Ancak ülkede kabul görebilecek bu tarihsel saptırmalar, Ukrayna’nın ancak dış destekle ayakta kalabildiği bir savaşa faydadan başka her şeyi sağlar. … Melnyk’in iddiaları, bu saldırganlık savaşında Ukrayna’yla olan sarsılmaz dostluğun büyük bir tarihsel kırılganlığa sahip olduğunu gösteriyor.”

YENİ POSTA – PRAG

FOTO: Heinrich-Böll-Stiftung/commons.wikimedia.org

KAYNAK: https://www.eurotopics.net/tr/284274/ukrayna-bueyuekelcisi-melnyk-polonyalilari-incitti

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.