Angela Merkel’e veliaht bilmecesi: Laschet ve Söder başbakan adayı olmaya hazır

Almanya’da Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisi Genel Başkanı Armin Laschet ve Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) partisi Genel Başkanı Markus Söder, 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlerde, Hıristiyan Birlik (CDU-CSU) partilerinin başbakan adayı olmak istediklerini açıkladı.

Laschet ve Söder, Berlin’de düzenlenen CDU-CSU Meclis Grubu toplantısının ardından açıklama yaptı. Laschet, seçimlerde başbakan adayının kimin olacağının toplantıda gündeme geldiğini belirterek, “Markus Söder ve ben, bir gün önce uzun görüşme yaptık. Biz, başbakan adayı olmaya hazır olduğumuzu söyledik” dedi.

CDU-CSU’nun başbakan adayının kimin olacağına ilişkin süreci başlattıklarını aktaran Laschet, bu konuda hızlı bir çözüm bulunmasına ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Laschet, Söder ile iki parti arasında olabildiğince birlik sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Söder de Laschet ile dostane ve uzun bir görüşme yaptığını vurgulayarak, “(Başbakan adaylığına) Her ikimizin de uygun ve hazır olduğunu tespit ettik” dedi.

CDU’nun büyük kardeş partisi olarak kendisini çoğunlukla desteklemeye hazır olması durumunda bu yola gitmek istediğini belirten Söder, ancak CDU başka karar verirse bunu da kabul edeceğini dile getirdi.

Laschet ve Söder, iki partinin yönetim kurullarının toplantılarının yapılacağını, CDU-CSU’nun başbakan adayının kimin olacağına ilişkin istişarelerin bu toplantılarda devam edeceğini bildirdi.

MERKEL, ADAY OLMAYACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

Almanya’da 26 Eylül’de genel seçimler yapılacak. Mevcut Başbakan Angela Merkel, yerel ve eyalet düzeyinde yapılan seçimlerde, CDU’nun oy kaybetmesi üzerine Ekim 2018’de sürpriz bir şekilde başbakanlık için yeniden aday olmayacağını açıklamıştı.

Uzmanlara göre, Laschet’in mi yoksa Söder’in mi CDU-CSU’nun başbakan adayı olacağı bu hafta içinde belli olacak.

CDU VE CSU, BAŞBAKAN ADAYINI BERABER BELİRLİYOR

CDU, genel seçimlerde adayını Bavyera’da teşkilatlanmış kardeş partisi CSU ile belirliyor. İki parti şimdiye kadar 2 kez CSU’luyu başbakan adayı gösterdi. CSU’dan 1980’de Franz Josef Strauss ve 2002’de Edmund Stoiber, CDU-CSU ittifakının başbakan adayı oldu. Ancak iki isim de başbakanlığı kazanamadı.

ARMİN LASCHET HAKKINDA

Almanya’nın Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinin Aachen kentinde 1961’de doğan Armin Laschet, 1981-1987 döneminde Münih ve Bonn üniversitelerinde hukuk, 1987-1988’de gazetecilik eğitimi aldı. Laschet, 1994’e kadar Bavyera’da serbest gazeteci olarak çalıştı, aynı zamanda dönemin Federal Meclis Başkanı Rita Süssmuth’a danışmanlık, 1994-1998’de Federal Meclis’te, 1999-2005’te Avrupa Parlamentosu’nda milletvekilliği yaptı.

Laschet, 2005-2010 döneminde Kuzey Ren-Vestfalya’da Aile, Kadın ve Uyum Bakanlığını üstlendi. Bu görev kapsamında eyalette yaşayan Türklerle yakın ilişki kuran Laschet, Türk-Alman dostluğuna katkıda bulundu.

Üç çocuk babası Laschet, 2017’de yaklaşık 18 milyon nüfusla Almanya’nın en yoğun nüfusuna sahip Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinin Başbakanı oldu. Laschet, 16 Ocak 2021’de CDU Genel Başkanı seçildi.

MARKUS SÖDER HAKKINDA

54 yaşındaki Markus Söder, 1967’de Nürnberg’de doğdu. 4 çocuk babası Söder, 1987-1991 döneminde Erlangen-Nürnberg Friedrich-Alexander Üniversitesinde hukuk eğitimi aldı.

1992-1993 döneminde Alman Birinci Televizyon Kanalı ARD’nin bünyesindeki Bayrischer Rundfunk kurumunda gazetecilik eğitimi de alan Söder, 2003-2007 döneminde CSU Genel Sekreterliği görevinde bulundu.

1994’ten beri Bavyera Eyaleti Meclisinde milletvekili olan Söder, 2007-2008 döneminde Bavyera Eyaleti Avrupa Bakanı, 2008-2011 döneminde Bavyera Çevre ve Sağlık Bakanı, 2011-2013 döneminde Bavyera Maliye Bakanı, 2013-2018 döneminde de Maliye, Bölgesel Kalkınma ve Yurt Bakanı olarak görev yaptı.

Mart 2018’den beri 13,1 milyon nüfusa sahip Bavyera Eyaleti Başbakanlık görevini yürüten Söder, Ocak 2019’da da CSU Genel Başkanlığına seçildi.

YENİ POSTA – BERLİN