Ankara-Atina gerginliği: Avrupa bu yeni gerilimde neden suspus?

Türkiye ile Yunanistan arasındaki “yine-yeni-yeniden” bir gerilim var. Acaba bu gergin yay, askeri bir çatışma halinde boşalır mı? Bundan korkuluyor.

Bölgedeki dengeler uzun süredir tehlikede, fakat son gelişmelerle her şey iyice altüst olabilir. ABD’nin “anında” müdahil olduğu bu sürtüşmede, AB’nin, daha doğrusu Federal Almanya’nın geri planda almayı tercih ettiği gözleniyor. Yunanistan da Türkiye gibi bir NATO üyesi, ama aynı zamanda AB üyesi. Türkiye ise AB üyeliğine aday ve üyelik şansı pratikte hiç yok. Acaba bir çatışma çıkarsa, NATO ve AB nasıl bir tutum alır? Henüz bu konuda bir açıklama yapılmış değil. 

“Hangi Avrupa?” başlığıyla yayına giren programı Yeni Posta Yayın Yönetmeni Işın Ertürk yönetiyor. Ertürk, programın daimi konuğu gazeteci-yazar Osman Çutsay ile pazartesi ve cuma akşamları Avrupa’nın içinden yaşlı kıtada olup bitenleri masaya yatırıyor.

Son programda yanıt aranan sorular şöyle:

– Berlin ve hatta Paris’in bu gerginlikte ABD gibi öne çıkmaması bir tavır mı, yoksa tavırsızlık mı?  Daha doğrusu: Bu gerginlikte geri planda görünen Avrupa neden bu kadar suskun? 

– Yunanistan’ın Batı Trakya sorununda çok gergin olduğunu biliyoruz. Burada çok küçük Türkçe konuşan bir topluluk var. Rusya gibi Türkiye’nin bu etnik-dinsel topluluğu müdahale bahanesi olarak kullanmasından mı korkuyorlar? Ama şu anda sorun 12 Ada’nın silahlandırılması noktasında… Ne oluyor? 

 – Gerilim, başlı başına bir silah mı, bu gerilim silahını kimler kullanmaya eğilimli ve neden?

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video


YENİ POSTA – FRANKFURT