AP Raportörü: Türkiye ile olumlu havadaki engel hukukun üstünlüğü

Ankara’da bulunan AP Türkiye Raportörü Amor, Türkiye ile ilişkilerde olumlu bir hava olduğunu, ancak insan hakları ve hukukun üstünlüğü konusunda sorunların engel teşkil ettiğini söyledi.

 

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Daimi Raportörü Nacho Sánchez Amor, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında bazı zorlukların aşıldığını ve şu anda “daha pozitif bir ortamın“ mevcut olduğunu, ancak hukukun üstünlüğü ve insan hakları meselelerinde iyileşme görülmemesi ile Osman Kavala davasının “olumlu hava” önünde en büyük engeli teşkil ettiğini söyledi.

Amor, Avrupa Parlamentosu (AP) Dışişleri Komisyonu’nda 28 Şubat pazartesi günü sunacağı Türkiye’ye ilişkin yıllık raporun hazırlıkları kapsamındaki temaslarının ardından basın toplantısı düzenledi.

“Ocak 2020 yılında bilgi toplamak amacıyla gerçekleştirdiğim son ziyaretten bu yana AB-Türkiye arasında bazı zorluklar aşıldı ve şu anda daha pozitif bir ortam mevcut” diyen Amor, bu fırsatın değerlendirilerek “karşılıklı güvenin yeniden tesis edilmesi gerektiğini” belirtti.

YENİ POSTA – ANKARA

Kaynak: https://www.dw.com/tr/ap-raportörü-türkiye-ile-olumlu-havadaki-engel-hukukun-üstünlüğü/a-60915020