Aşınızı seçtiniz mi? Randevu aldıysanız geç kaldınız demektir

Almanya aşılama hızında birçok ülkeye nazaran “nal topladı” diyebiliriz. Diğer ülkeler aşılamayı neredeyse bitirip tüm kapıları açmaya hazırlanırken, hâlâ  “Sonbaharda sıra bana gelir mi?” diye aralarında konuşanlar var. “Tatile aşılı mı gidelim, aşısız mı”, “İki doz arası süre ne kadar, aşarsam ne olur, ya yan etkileri?” ve daha bir dolu soru kafaları meşgul ediyor.

Korona salgınında en yetkili ağızlar dahi Almanya’nın ve Avrupa Birliği’nin süreçte başarısız olduğunu açıklamış, aşılama sürecindeki sıkıntılar tepkilere yol açmıştı. Koronaya yakalananların sayısının ürküten artışı, “lockdown”ı (kapanma)  ve kısmi sokağa çıkma uygulamalarını beraberinde getirdi. Hatta enfeksiyonla mücadele yasasında yeni düzenlemeye gidilerek ülke çapında tek tip tedbirlerde uzlaşıldı.

Para, teknoloji, organizasyon ve aşı açısından dünyanın en güçlü ülkelerinden Almanya, tüm bu eleştiriler ve tepkiler sonrasında  başarısızlığa karşı önlemler alarak yeniden atağa geçti.

Almanya aşı merkezlerinin yanı sıra, aşılanmayı ev doktorlarına kadar yaygınlaştırarak aşı sürecini hızlandırdı. Ev doktorlarına müracaat edenler artık kısa bir süre sonra aşı sırasına girerek randevu alabiliyorlar. Nihayet benim de sıram geldi, aile hekimi (Hausarzt) Dr. Haydar Süslü’nün Ulm’daki muayenehanesine giderek aşı yaptırdım.

YAN ETKİ YAŞANMADI

Aşı olmaya gelenler Alman Robert Koch Enstitüsü’nün iki sayfalık aşı formunu doldurarak aşı sırasını bekliyor. Ben de öyle yaptım. Aşı sonrasında, Aşı Karnesi olmayanlara 2 avro karşılığında Aşı Karnesi veriliyor. Aşı olunduktan sonra muayenehanenin bekleme salonunda 15 dakika kadar istirahat etmeleri tavsiye ediliyor.

Aşılama esnasında ve sonrasında yanma, acı, bulantı, baş dönmesi tüm bunların hiçbirini hissetmedim. Hatta hiçbir yan etki hissetmedim.

Dr. Süslü’nün birçoklarının bilmediği için aşı randevusunda karşılaşılan sürprizlere, aşı pasaportuna, dozlar arası süreye ve tatile çıkarken dikkat edilmesi noktalar arasında verdiği ayrıntılı bilgileri buradan paylaşmak istiyorum.

RANDEVU ALIRKEN AŞI MARKASINI BELİRTİN

Ev doktorundan randevu alırken aşı markasının belirtilmesi gerektiğini söyledi. Aksi takdirde şansınıza hangi marka aşı denk gelirse onu kabul etmek zorunda kalıyorsunuz. Kabul etmezseniz, bir sonraki randevu için uzun süre beklemek zorunda kalabiliyorsunuz.

BIONTECH AŞISI İLK TERCİH

Korona aşısı konusunda tercihlerin başında Prof. Uğur Şahin’in kurduğu Biontech firmasının aşısının geldiğini de anlattı. Fakat Biontech aşısına ulaşmak çok kolay değilmiş. Randevu alanlara muayenehanede önceden belirtmediyseniz “Hangi aşıyı istersiniz?” diye sorulmuyor. Muayenehanede aşı olmaya gelenler kendisine ayrılan aşıyı kabul etmek durumunda kalıyor.

Aşı olmaya gelenlere, Biontech dışında, Moderna, Astrazeneca ve diğer aşıların sorunlu olmadığı, yararlı olduğu anlatılsa da, aşı olanları ikna etmek hiç de kolay olmuyor. Aşı olmak isteyenlerin Biontech aşısını tercihlerinin ilk sırasında yer aldığı ortaya çıktı.

İKİ DOZ ARASI SÜRE HER AŞI MARKASINDA FARKLI

Dr. Süslü, izine gitmek isteyenleri de uyardı. AstraZeneca aşısının önceden 6 hafta olan iki doz arasındaki zaman süresinin 3 aya çıkarıldığını önemle vurguladı.

Dr. Süslü bunun sebebinin AstraZeneca’nın antikor üretmesinin ancak bu süre zarfında gerçekleştiği bilgisine yer verdi. Yılların tecrübeli doktoru muayenehaneye aşı olamaya gelenlerin sayısının günlük 60’ları geçtiğini, bu sayının önümüzdeki haftalarda 100’leri geçebileceği tahmininde bulunuyor.

İZİNCİLERİ AŞI ZAMANLAMASI KONUSUNDA UYARDI

Bu yıl yaz tatiline çıkacak olanları farklı aşıların zamanlaması konusunda uyardı. Bu, yeni bir bilgi. Aşılar arasında iki doz arasındaki sürenin bilinenin aksine aynı değilmiş. Dr. Süslü, Biontech aşısının iki dozu arasındaki zaman aralığının 6 hafta olduğunu söylerken, bu sürenin AstraZeneca’da 3 ay olduğunu söyledi.

Aşı randevusu konusunda da net bir tarih verilemiyor.

Doktorumun söylediğine göre Türkiye’ye bu yıl tatile çıkacak olanların ikinci doz aşısının üzerinden iki hafta geçmesi gerekiyor.

Dikkat etmeyen izinciler anlaşılan zorluk çekecek.

MUSTAFA BOZDURGUT – ULM

FOTO: A.A.