AstraZenaca tartışmaları sürüyor: Politik senaryo mu, Brexit cezası mı?

Kısa bir süre önce AstraZeneca aşısı yaptıran ve yan etkileri bire bir yaşayan Yeni Posta İngiltere Temsilcisi Gözde Sapanlı uluslararası aşı savaşlarına işaret etti. Sapanlı AstraZeneca üzerinden politik senaryolar yazıldığını da vurguladı.

Almanya’da İsveç-İngiltere ortaklı AstraZeneca koronavirüs aşısı hakkındaki tartışmalar devam ediyor, aşıyı reddedenlerin, korkanların sayısı artıyor. Buna karşılık Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier koronavirüs aşısının ilk dozunu oldu bile.

Aşı şu anda Almanya’da 60 yaş altındakilere tavsiye edilmiyor.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), AstraZeneca aşısına 29 Ocak’ta kullanım tavsiyesi vermişti. Aralarında Almanya’nın da bulunduğu en az 17 Avrupa ülkesi, aşılanan bazı kişilerde ciddi kan pıhtılaşmalarına yol açmış olabileceği gerekçesiyle AstraZeneca aşısının kullanımı askıya almıştı. EMA’nın verdiği bilgilere göre, 10 Mart itibarıyla AB içinde aşılanan yaklaşık 5 milyon kişinin 30’unda tromboz görüldüğü tespit edilmişti. EMA, tromboz görülen kişilerin sayısının, toplumda normalde tespit edilen tromboz vakalarından daha fazla olmadığını belirtiyor. EMA AstraZeneca aşısının “güvenli ve etkili” olduğunu açıkladı.

Gözde Sapanlı

Almanya’da tartışmalar sürerken, kısa bir süre önce AstraZeneca aşısı yaptıran ve yan etkilerini de yaşayan Yeni Posta İngiltere Temsilcisi Gözde Sapanlı aşılama sonrası yaşadıklarını ve uluslararası aşı savaşlarını anlattı Gözde Sapanlı’ya göre AstraZeneca aşısı üzerinden Brexit ile Avrupa Birliği’nden ayrılan İngilere’ye aba altından sopa gösteriliyor ve siyasi senaryolar devreye giriyor. Gözde Sapanlı ile söyleşinin satır başları şöyle:

“YAN ETKİ YAŞ İLERLEDİKÇE AZALIYOR”

“Aşı yaptırdıktan tam 7 saat sonra yan etkileri hissetmeye başladım. Tam 48 saat boyunca Covid-19’a yakalandım. Önce ağır üşüme atakları geldi. Ardından baş ve kemik ağrıları eklendi. Sürekli B, C ve D vitaminleri aldım. Artık dayanamıyorum dediğim anda bıçak gibi şikayetler kesildi. Şu an durumum çok iyi. Aşının yan etkisinin yaşla doğrudan bağlantısı var. Yaş ne kadar ileri ise yan etkiler az görülüyor. Birleşik Krallık’ta aşılama son dönemde 50’li yaşlara indi. AstraZeneca ile aşılamada 18 milyonda 7 ölüm gözlendi. Buna karşılık bugüne dek İngiltere’de 31 milyon kişi aşı oldu. AstraZeneca aşısı üzerinden siyasi bir senaryo yazıldığını düşünüyorum.

 

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

 

 

“İNGİLTERE 80 YAŞ VE ÜSTÜ İLE BAŞLADI”

Peki neden Avrupa’da İngiltere’den daha fazla yan etki görüldü diye soruyorsanız yanıtı şöyle: İngiltere’de aşılamaya 80 yaş ve üstünden başlandı. Avrupa’da ise 65 yaş ve üstünden başlandı. Arada 20 yıl yaş farkı var. Az önce de belirttiğim gibi ne kadar genç yaştakilere aşı yapılırsa yan etki de o oranda daha fazla görülebiliyor. Ama yan etki bütün aşılarda gözlemlenebiliyor.

DİĞER AŞILARDAN ON KAT DAHA UCUZ

Üstelik diğer aşılara nazaran AstraZeneca’nın yan etkisinin daha düşük olduğu da bildiriliyor. Ayrıca Biontech ve diğer aşılardan on kat daha ucuz ve yüksek talep görüyor. Oxford Üniversitesindeki bilim adamları bulsa da Hindistan’da üretiliyor. Hindistan hükümeti ise AstraZeneca’ya baskı uyguluyor. Baskı dolayısıyla da taahhüt edilen miktarda aşılar teslim edilemiyor. Böylece hükümetler arasında da karaborsaya düşmüş oluyor. Bazı hükümetler de aşıya ulaşamayınca ‘yan etki’ var diyor. Diğer bazı hükümetler de kendi aşısını köpürtüyor. Biontech’te olduğu gibi örneğin. Öte yandan üretim ve yaş gruplarıyla ilgili sıkıntılar da var. Sözün özü işin politik tarafının ağır bastığını ve uluslararası aşı savaşlarıyla karşı karşıya olduğumuzu düşünüyorum.

TÜRKİYE BİR TÜRLÜ İNGİLTERE’YE KAPILARINI AÇMIYOR

Diğer taraftan İngiltere’de temmuz ayında tüm yasakların kalkması bekleniyor. Şu anki seyahat yasağına uyulmamasının cezası 5 bin pound. Yakında ülkeler renklere göre kategorilere ayrılacak. Türkiye ise kırmızı listede değil henüz. Test ve karantina kaydıyla Türkiye’den Birleşik Krallığa gelişler serbest. Türkiye ise İngiltere’den gelişlere izin vermiyor. Oysa İngiltere’deki rakamlar Türkiye’den kat kat düşük. Pakistan, Bangladeş ve Kenya gibi ülkeler İngiltere’nin kırmızı listesinde ama Türkiye’nin değil. Buna karşılık İngiltere’ye yasak koyuyor. Türkiye’nin İngiltere’ye değil Bangladeş, Kenya ve Pakistan gibi ülkelere yasak uygulamalı. Yaz aylarından ise ümitliyiz. Yaz tatili mümkün olacak gibi. İngiltere televizyonlarında Kültür ve Turizm Bakanlığımızın ve THY’nin reklamları dönüyor. Türkiye hem İngiliz turisti istiyor hem de tarih vermiyor.”

Öte yandan  Almanya’da aşılamayı hızlandırmak için aile doktorları koronavirüs aşısı uygulamaya başlıyor. İlk haftada 940 bin kişinin aşılanması hedefleniyor. 35 bin doktor muayenehanesinde başlayacak uygulamada ilk iki haftada BioNTech aşısı yapılacak, ardından AstraZeneca ve Johnson & Johnson aşısı uygulanacak. Aile doktorları sonrasında uzman doktorların ve işyerlerindeki şirket doktorlarının aşıyı uygulayabileceği belirtiliyor. Daha sonra ise aşıların toptancı ve eczaneler yoluyla dağıtılabileceği kaydediliyor.

IŞIN TOYMAZ – BİRMİNGHAM