Ateşten çok daha fazlası: ADA ile belirtilerinizi kontrol edin!

Oyuncu Gamze Şenol sosyal sorumluluk üstlenerek  Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF)  hakkında Türkiye kökenlileri anadillerinde bilgilendirmeye devam ediyor. Şenol, günümüzde ADA adlı cep telefonu uygulaması ile FMF belirtilerinin kontrol edilmesinin mümkün olduğunu belirtti.

Oyuncu Gamze Şenol, Ailevi Akdeniz Ateşi’nin (FMF) Akdeniz bölgesinden gelenlerde daha sık görüldüğüne işaret ederek şu bilgileri aktardı:

“Çocuklar ve yetişkinlerde sık sık ateşlenme, karın ağrısı, göğüs ve eklemlerde ağrı meydana geldiğinde, bu ateşlenmeden fazlası olabilir. Ailevi Akdeniz Ateşi irsi bir hastalıktır. Bu hastalığa daha çok güneydoğu Akdeniz bölgesinde yaşayan insanlarda rastlanmaktadır, örneğin Türkiye veya Arap ülkelerinde daha sık görülmektedir. FMF çoğunlukla çocuklukta baş gösterir. Hastalığın kesin tanınmasına kadar çoğunlukla uzun zaman geçmektedir. Bu da FMF hastalığının çok nadir olmasından ve ateş, göğüs ve karın ağrısı gibi belirtilerin daha başka çok hastalıklarda da meydana gelmesinden kaynaklanmaktadır. Yorgunluğunuza sıklıkla ateş eşlik ediyor mu veya karnınızda, göğsünüzde ya da eklemlerinizde ağrı var mı? Bu işaretleri ailenizden veya arkadaş çevrenizden birinde fark ettiniz mi ya da kendiniz mi muzdaripsiniz? O zaman ADA uygulamasıyla semptomları kontrol edin. Uygulama doktorunuzla görüşmeniz için size olası tanıları sağlar. Ailevi Akdeniz Ateşi söz konusu olabilir. Bu rahatsızlık, örneğin Türkiye’den olmak üzere özellikle Doğu Akdeniz’den gelen aileler arasında yaygındır ama burada Almanya’da da görülmektedir. ADA ile semptomlarını hemen kontrol edebilirsiniz.”

ADA uygulaması www.mehr-als-nur-fieber.de adresinde ya da https://www.autoinflammation.de/mehralsnurfieber#ada

linkinde yer alıyor.

YENİ POSTA – STUTTGART