Avrupa Cezayir’de enerji güvenliği arıyor

Avrupa Cezayir’de enerji güvenliği arıyor
REKLAM ALANI
Yayınlama: 15.05.2022
7
A+
A-

Rusya’ya enerji alanında bağımlı kalmak istemeyen Avrupa Birliği, enerji alanında yeni kaynaklar arıyor. Zengin doğalgaz rezervlerine sahip olan Cezayir, enerji alanında Avrupa Birliği için bir alternatif olabilir mi? 

Rus doğalgazına alternatif arayışında olan Avrupa Birliği’nin enerji güvenliği açısından Akdeniz bölgesi öne çıkıyor. Akdeniz’in güneyinde bol miktarda doğalgaz ve petrol rezervleri bulunuyor. AB halihazırda enerji ihtiyacının yüzde 10’unu Cezayir’den ithal ediyor.

Geçen ay İtalyan petrol ve doğal gaz şirketi ENI bağlantılarını kullanarak Mısır’dan sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ve Cezayir’den yılda ek 9 milyar metreküp doğalgaz ithal etmek için anlaşma imzaladı. Mısır ve Cezayir, Kuzey Afrika’da Libya’dan bile daha fazla doğalgaz rezervlerine sahip iki ülke.

Enerjide sadece birkaç tedarikçiye bağlı kalınamayacağını kavrayan AB, enerji güvenliği açısından sihirli bir formül sunamasalar da bu iki ülkenin büyük önemi olduğunu teslim ediyor.

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: AA

KAYNAK: https://www.dw.com/tr/cezayir-avrupan%C4%B1n-enerji-g%C3%BCvenli%C4%9Fine-katk%C4%B1da-bulunabilir-mi/a-61788249

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.