Avrupa Merkez Bankası Başkanı: “Toparlanana kadar teşviklere son verilemez”

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Avro Bölgesi ekonomisinin hâlâ parasal ve mali teşviklerle ayakta durduğunu belirterek, ekonomide tam toparlanma sağlanana kadar bu teşviklere son verilemeyeceğini söyledi.

Lagarde, Reuters haber ajansı tarafından düzenlenen bir etkinlikte soruları yanıtlayarak, Covid-19’un ekonomiye etkisi, kamu teşvikleri ve Avro Bölgesi ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Halen “açık” bir şekilde salgının yol açtığı ekonomik ve sağlık kriziyle uğraşıldığını vurgulayan Lagarde, bu krizde bankaların sağlam kaldığını, fakat gelecek dönemde daha fazla iflas görülebileceğini belirtti.

Avro Bölgesi ekonomisinin hâlâ parasal ve mali teşviklerle ayakta durduğunu belirten Lagarde, ekonomide tam toparlanma sağlanana kadar bu teşviklere son verilemeyeceğini söyledi. ECB Başkanı, ”Derin bir krizden çıkmış, ama hâlâ iki koltuk değneği olan bir hastayı düşünün… Ekonomide toparlanma için desteklere ihtiyaç var” diye konuştu.

TURİZM EKONOMİLERİ ÇOK ZORDA

Şirketlerin ve hane halkının kriz ortamına uyumunu “etkileyici” olarak niteleyen Lagarde, turizme dayalı ekonomilerde toparlanmanın daha uzun zaman alabileceğini de hatırlattı.

Christine Lagarde, orta vadede ABD’nin mali teşviklerinin Avrupa’da gayri safi milli hasılayı (GSYH) yüzde 0,3 artıracağını, ABD kaynaklı enflasyon yayılma etkisinin de yüzde 0,15 olduğunu ifade etti.

ECB Başkanı, “enflasyonun sürdürülebilir hedefe dönüşmesinden oldukça uzakta olduklarını” dile getirerek, “ABD kaynaklı yayılma etkisi büyük oranda gelecek yıl hissedilecek” dedi.

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: A.A.