Avrupa Merkez Bankası ve ekonomik büyüme: “Tünelin sonunda ışık var”

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, koronavirüs salgını ve buna karşı önlemlerin Avro Bölgesi’nde ekonomik faaliyetleri kısa vadede olumsuz etkilemeye devam edeceğini belirtti, ama toparlanma işaretlerine de dikkat çekti.

ECB Başkanı Lagarde, Avro Bölgesi’ndeki büyümeyi saran risklerin daha dengeli hale geldiğini ve ekonomik faaliyetlerin salgın önlemlerinin kaldırılmasıyla toparlanacağını söyledi. Lagarde’nin IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında düzenlenen 43’üncü Uluslararası Para ve Finans Komitesi (IMFC) Toplantısı’nda yaptığı konuşma ECB’nin internet sayfasında yayınlandı.

Covid-19 salgını ve yayılmamasına yönelik önlemlerin kısa vadede Avro Bölgesi’ndeki ekonomik faaliyetleri olumsuz etkilemeye devam edeceğini anlatan Lagarde, “Genel olarak, Avro Bölgesi’nin ekonomik büyüme görünümü ile ilgili riskler daha dengeli hale geldi, ancak salgınla ilişkili aşağı yönlü riskler yakın vadede devam ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

ETKİ YAVAŞ YAVAŞ KIRILACAK

Avro Bölgesi ekonomisinin salgının etkisinden yavaş yavaş kurtulacağı öngörüsünde bulunan Lagarde, buna sebep olarak nüfusta virüse karşı daha geniş bir bağışıklık elde edilir edilmez önlemlerin kaldırılmasını, para politikalarını, devam eden mali desteği ve dış talepteki artışı gösterdi.

Lagarde, Ekim 2020’den beri aşılama kampanyalarında kaydedilen ilerleme ve ekonomilere sağlanan güçlü politika desteği sayesinde küresel umutların arttığını belirterek, “Bununla birlikte, bu parlak görünüm, salgının seyri ve aşıların yaygınlaşmasına bağlı olarak da önemli ölçüde belirsizliğe tabidir” uyarısında bulundu.

UYGUN FİNANSMAN KOŞULLARI

ECB Başkanı, olumlu finansman koşullarının devam ettirilebileceğine işaret ederek, Pandemi Acil Varlık Alım Programı (PEPP) kapsamında öngörülen 1,85 trilyon avroluk varlık alımının elverişli finansman koşulları sürdürülebiliyorsa tamamının kullanılmasının gerekmeyebileceğini belirtti. Lagarde, piyasa koşullarının gerektirmesi durumunda ECB’nin PEPP’nin miktarını artırma hakkını saklı tuttuğunu kaydederken, “Uygun finansman koşulları sürdürmek için gerekirse PEPP yeniden ayarlanabilir” diye konuştu.

Uzun süre düşük kalan enflasyon konusunda da görüşlerini açıklayan Lagarde, enflasyonun bu yılın başında 2020’nın sonuna göre keskin bir şekilde arttığını vurgulayarak, gelecek aylarda daha da artmasının muhtemel olduğunu kaydetti.

ECB Başkanı Christine Lagarde, dijital avro konusuna da değinerek, “ECB’de para birimimizi dijital çağa uygun hale getirmek için, nakit paranın tamamlayıcısı olarak dijital avro üzerinde çalışmalar devam ediyor” dedi.

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: A.A.