Avrupa Parlamentosu yasaklıyor: İçten yanmalı motorlar tarihe karışacak

Avrupa Parlamentosu, 2035 yılı itibarıyla AB sınırları dahilinde üretilecek yeni otomobillerin iklime zararlı sera gazı salmasına izin verilmeyeceğine karar verdi.

Buna göre artık içten yanmalı motorlu binek otomobillerin ve hafif ticari araçların satışı yapılamayacak. Düzenlemenin geçerli olması için Avrupa Komisyonu ve üye ülkeler tarafından onaylanması gerekiyor. Yorumcular, doğru yönde bir adım atıldığı görüşünde.

LA REPUBBLICA (İtalya)

GENİŞ KAPSAMLI BİR UYARI SİNYALİ

La Repubblica, nihayet doğru yönde bir adım atılmış olmasından övgüyle bahsediyor:

“Parlamentonun dün yaptığı oylama, görmezden gelinemeyecek bir uyarı sinyaliydi. Ve Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen’in göreve geldiğinde açıkladığı Yeşil Anlaşma’nın, Avrupa’nın gelecekte izleyeceği yol için stratejik pusula olmaya devam edeceğinin teyidiydi. İçten yanmalı motorlu otomobilin sonu, bugün giriştiğimiz üçüncü sanayi devrimine giden yolda kaçınılmaz bir adımdır. Otomobil üreticilerinden ulusal hükümetlere, petrol şirketlerinden elektrik tedarikçilerine kadar yoğun bir tedarik şebekesi inşa etmesi gereken tüm tarafların stratejilerini yeniden gözden geçirmesi yerinde olur.”

SALZBURGER NACHRICHTEN (Avusturya)

ÇEVREYE YEŞİL, PUTİN’E KIRMIZI IŞIK

Salzburger Nachrichten’e göre 2035’te hâlâ otomobil kullanacağız ancak bu araçlar elektrikli olacak:

“Bir sonraki büyük zorluk, şarj istasyonları için gerekli altyapıyı oluşturmak. Bunun için şimdiden Brüksel’de müzakereler yapılıyor. Toplumsal ve ekonomik hayatın fosil yakıtlardan iklim nötrlüğüne geçişi bir süreçtir. … Ancak bir bütün olarak bakıldığında, enerji geçişi artık durdurulamaz noktada. Rusya’nın Ukrayna’ya karşı sürdürdüğü taarruz savaşı bu kararı daha da güçlendirdi. Avrupalılar petrol ve doğalgaza olduğu kadar despotlara olan bağımlılıktan da kendilerini kurtarmak istiyorlar. Bu, seri üretim otomobillerin tamamen farklı bir biçimde tasarlanıp imal edilmesi gerekeceği anlamına gelse bile.”

YENİ POSTA – BRÜKSEL

FOTO: AA

KAYNAK: https://www.eurotopics.net