Avrupa solu için yeni bir sinyal mi? Fransa’da Sosyalist Parti de ittifaka katıldı

Fransa’da 12 ve 19 Haziran tarihlerinde düzenlenecek milletvekili genel seçimi için “Sosyal ve Ekolojik Yeni Halk Birliği” (Nupes) ittifakına, Sosyalist Parti (PS) de resmi olarak katıldı.

Sol cephesindeki Nupes ittifakı için Fransa Boyun Eğmeyen Partisi (LFI) ile bu hafta prensipte anlaşan PS’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, PS Ulusal Konseyi’nden çıkan kararla partinin ittifaka resmi olarak katıldığı duyuruldu.

PS Ulusal Konseyi’nde gece yapılan oylamada, PS’nin ittifaka katılması 101 “hayır” oyuna karşı 167 “evet” oyuyla onaylandı. 24 konsey üyesi çekimser oy kullandı. PS’nin Nupes ittifakına katılmasına karşı olan sosyalist isimler arasında eski Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’nin yanı sıra Hollande döneminde başbakanlık görevi yürütmüş olan Bernard Cazeneuve de bulunuyor. Cazeneuve bu nedenle dün partiden ayrıldığını duyurdu.

Öte yandan, Nupes ittifakına katılması için LFI’nin görüştüğü bir diğer parti olan Yeni Antikapitalist Parti (NPA), Twitter’dan yaptığı açıklamada, Nupes ittifakına katılmayacağını belirtti. NPA, bu kararın ana sebeplerden biri olarak da PS’nin bu ittifakta yer almasını gösterdi.

Sol cephesinde Nupes ittifakı için LFI, önce Yeşiller Partisi (EEVL) ardından bu hafta Fransa Komünist Partisi (PCF) ile anlaşmıştı.
Nupes ittifakı, Ulusal Meclis’te görev yapacak 577 milletvekilinin belirleneceği seçimde, her seçim bölgesinde tek bir aday çıkarmayı hedefliyor. Buna göre seçime Yeşillerden 100, PS’den 70, PCF’den 50 kişi milletvekili adayı olabilecek.

En fazla aday sunacak olan LFI’nin ise yaklaşık 350 milletvekili adayı sunması bekleniyor.

YENİ POSTA – PARİS

FOTO: AA