Avrupa suyunu yitiriyor: Kuraklığa karşı ne yapmalı?

Bütün Avrupa genelinde çiftçiler bu yaz kuraklıktan şikâyetçi: Romanya’da ayçiçekleri ve mısırlar tarlalarda kuruyor.

İtalya’daki Po Ovası’nda pirinç hasadı yapılamayacak. Fransa’da 96 ilin neredeyse tamamında şimdiden içme suyu tüketimine ilişkin kısıtlamalar getirildi. Avrupa medyası, geçmişte yapılan hataları irdeliyor.

ALTERNATIVES ÉCONOMIQUES (Fransa)

KOZMETİK MÜDAHALELERLE YETİNMEYİN LÜTFEN

Ekonomi dergisi Alternatives Economiques, tarımın iklim değişikliğine yalnızca uyum sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda onu nasıl yavaşlatabileceğine dair somut önerilerde bulunuyor:

“Ağaçlar ve çalı çitler dikmek ekinleri sıcaktan, yüzeyi de erozyondan korur ve yağmurun toprağa sızmasını kolaylaştırır. Ekinlerin çeşitlendirilmesi ve değiştirilmesi, ani iklim değişikliklerinin etkisini azaltır ve toprağın kalitesini iyileştirir. Aynısı toprak sürmenin azaltılması (ya da tamamen bırakılması), yaygın ara mahsul kullanımı, yeşil bitki gübresi ve yerel tohum kullanımı, yağmur suyunun biriktirilmesi için de geçerli. Kimi bitkilerin birbirleriyle kombine edilmesi, sayılarında artış riski söz konusu olan zararlı canlıları uzaklaştırır.”

THE TIMES (İngiltere)

SEKTÖR SINIFTA KALDI

The Times’a göre, Büyük Britanya’daki su kıtlığının sorumlusu özelleştirilen su şirketlerindeki kötü yönetimler:

“Yaşadığımız kuraklık, sektörün gerekli yatırımları yapma konusunda sınıfta kaldığını gösteriyor. … Büyük Britanya’nın su rezervlerinin beşte biri sızıntılar nedeniyle kaybediliyor; bu, sektörün kendi şebekesini iyi durumda tutma konusundaki başarısızlığının altını çizen şok edici bir iddia. Diğer yandan, büyüyen nüfusun artan ihtiyaçlarına ve iklim değişikliği nedeniyle değişen yağış miktarlarına rağmen son 30 yılda tek bir baraj inşa edilmedi. Geçtiğimiz hafta ise Thames Water şirketi tarafından böyle zor günler için inşa edilen bir deniz suyu arıtma tesisinin, bakım çalışmaları nedeniyle hizmet dışı olduğu ortaya çıktı.”

KRÓNIKA (Romanya)

BÜTÜN BORU HATLARI ARTIK ELDEN GEÇİRİLMELİ

Krónika’ya göre, Romanya’nın tarımda sulamaya yatırım yapmaktan başka bir seçeneği yok:

“Romanya’nın geçtiğimiz on yılda, 40 ila 50 yıl önce inşa edilen sulama sistemlerini [çürümeye bırakmak yerine] yenilemek için bolca vakti vardı. … Hükümet çok geç kalmadan uyanır ve sulama sistemleri için mümkün olan tüm kaynaklardan para temin ederse, tarım sektörünü kurtarmak için hâlâ bir şansımız olabilir. … Aksi takdirde, halihazırda yüzde 40-50 düzeyinde olan gıda ithalatının payı artmaya devam edecek. Bu da zaten pahalı olan temel gıda maddelerini daha da karşılanamaz hale getirecek.”

LE SOIR (Belçika)

SU SAVAŞINDAN MUTLAKA KAÇINMAK GEREK

Avrupa çölleşme tehdidini artık gerçek bir tehlike olarak kabul etmeli, diyor Le Soir: “İspanya’nın su yönetim sistemi uzun zamandır örnek olarak gösteriliyor. … Ancak yağmur olmayınca bu strateji de sınırlarına ulaşıyor. Bu da kuraklıkla doğaçlama mücadele edilemeyeceğinin başka bir kanıtı. Her şey birbirine bağlı: Dünyanın sağlığı ve iklimi, çölleşme tehdidinin geri püskürtüleceğinin de garantisi. Su savaşı -dünyanın pek çok yerinde ’mavi altının’ kontrolüne ilişkin ihtilaflara böyle deniyor- önlenemez bir şey değil. Ancak en kısa sürede bertaraf edilmesi gereken hayli gerçek bir tehdit.”

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: AA

KAYNAK: https://www.eurotopics.net/tr/286357/kurakliga-karsi-ne-yapmali