Avrupa’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlandı

Türkiye'nin Viyana Büyükelçiliği'nde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle yapılan resim yarışmasında dereceye giren çocuklara yönelik salgın nedeniyle kısıtlı katılımla ödül töreni düzenlendi. Etkinliğe Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun (sağda) ve Türkiye-Avusturya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Adıyaman Milletvekili Muhammed Fatih Toprak (solda) katıldı. ( Aşkın Kıyağan - Anadolu Ajansı )
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

Avrupa’da özellikle Türklerin yoğun yaşadığı ülkelerde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Almanya’nın Essen kentinde Ruhr Öğretmenler Derneğinin her yıl düzenlediği “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” etkinliği, bu yıl Türkiye’nin Essen Başkonsolosu Şener Cebeci himayesinde yapıldı. Etkinlik öncesi Ruhr bölgesindeki 25 okuldan 40 öğrencinin katıldığı iki dilli okuma yarışmasında dereceye girenler, çeşitli hediyeler ve belgeyle ödüllendirildi.

Etkinlikte çocuklar şiirler okuyup şarkılar söyledi. Koronavirüs (Covid-19) salgını koşulları nedeniyle sınırlı sayıda öğrenci ve velinin katıldığı programda, dilekler tutularak balonlar havaya uçuruldu. Etkinlikte Essen Başkosolosu Şener Cebeci, Eğitim Ataşesi Fikret Arargüç ve Ruhr Öğretmenler Derneği Başkanı Celal Aydemir, günün anlam ve önemini anlatan konuşmalar yaptı.

KARLSRUHE BAŞKONSOLOSLUĞUNDA “MAKAM DEVRİ” 

Türkiye’nin Karlsruhe Başkonsolosluğu makamına ilkokul 2. sınıf öğrencisi Ahmet Evren, Eğitim Ataşeliği makamına ilkokul 4. sınıf öğrencisi Cem Anıl Bulut oturdu. Ahmet Evren, bugünün çocuklarının, yarının büyükleri olarak gelecekte Almanya’da en iyi mevkilere gelip, kendi milli ve manevi değerlerini koruyarak hem Almanya’nın hem de Türkiye’nin gelişmesine katkı sağlayacağını belirtti.

Karlsruhe Başkonsolosluğu makamına ilkokul 2. sınıf öğrencisi Ahmet Evren, Eğitim Ataşeliği makamına ilkokul 4. sınıf öğrencisi Cem Anıl Bulut oturdu.

Cem Anıl Bulut da gelecekte Aziz Sancar, Uğur Şahin ve Özlem Türeci gibi insanlığa hizmet verecek buluşlar yapmaya çalışacaklarını dile getirdi.

Karlsruhe Başkonsolosu Banu Terzioğlu ile Eğitim Ataşesi Uğur Acar, çocuklara çeşitli hediyeler verdi.

BADEN-WÜRTTEMBERG VE KOLTUK

Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletindeki Heitersheim Belediye Başkanı Christoph Zachow, 23 Nisan dolayısıyla makamını çocuklara devretti. Heitersheim Belediyesindeki etkinliğe, Türkçe ve Türk Kültürü Dersleri (TTKD) öğretmeni ve Bölge Koordinatörü Hasan Hüseyin Kaymaz, Türk Okul Aile Birliği Başkanı Zeynep King ve Heitersheim Johanniter Lisesi 5-A sınıfı öğrencisi Reyhan Kalıncı katıldı.

Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletindeki Heitersheim Belediye Başkanı Christoph Zachow, 23 Nisan nedeniyle makamını çocuklara devretti.

Kalıncı, Belediye Başkanı Zachow’a Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını anlattı.

Daha sonra Başkanlık koltuğuna oturan Kalıncı, “Ben belediye başkanı olsaydım, öncelikle okulumuzun oyun alanının çeşitli oyun ve eğlence aletleriyle donatırdım, okulumuzun çevresine daha çok ağaç dikerdim. Böylece daha çok gölgelik ve oksijen sağlanmış olurdu. Diğer taraftan çocuklara yönelik daha çok oyun parkları yapardım” diye konuştu.

BELEDİYE BAŞKANINA İSTEKLER İLETİLDİ

Türkiye’nin Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliğine bağlı Donaueschingen Eğitim Bölgesinde, TTKD öğretmeni Şerife Şahiner, Türk Okul Aile Birliği Başkan ve üyeleri Muharrem Çavdar, Meryem Kara, Tuğba Şahin Çalış ile Türk öğrenci grubu, Oberndorf am Neckar Belediye Başkanı Hermann Acker’ı makamında ziyaret ederek, sembolik olarak koltuk devir töreni gerçekleştirdi.

Başkan Acker, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunları söyledi:

“Şehrimiz tarihsel olarak Türk-Alman ilişkilerinde önemli bir yere sahip. Osmanlı Devleti’nin 1881-1914 döneminde Oberndorf’ta bulunan Mauser silah fabrikasından silah aldığı bilinmektedir. Osmanlı subayları, Türkenbau olarak adlandırılan binada misafir edilmiştir. Bina her ne kadar zamanla yıkılmış olsa da müzede sergilenen bir Osmanlı mezar taşı, bir bebek tabutu bulunmaktadır. Bunun yanında şehrin girişine yerleştirilen bir kameriye vardır. Şehrimizde düzenlenen Türk kültürünü tanıtıcı etkinliklere katılmayı seviyorum, Türk yemekleri çok güzel.”

Öğrencilerden İbrahim Eren Kara, futbol sahası ve okuluna kütüphane yaptıracağını, Çağdaş Çavdar da internet kafe açacağını söyledi.

Belediye Başkanı Acker, çocukların daha çok kitap okumasının, spor yapmasının ve ders çalışmasının daha iyi olacağını belirtti.

23 NİSAN VİYANA’DA KUTLANDI

Türkiye’nin Viyana Büyükelçiliğinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle düzenlenen resim yarışmasında dereceye giren çocuklar için Covid-19 önlemleri çerçevesinde kısıtlı katılımla ödül töreni düzenlendi.

Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun (sağda) ve Türkiye-Avusturya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Adıyaman Milletvekili Muhammed Fatih Toprak (solda).

Viyana Eğitim Müşaviri Yusuf Yıldız’ın düzenlediği ödüllü yarışmaya Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun, 27’inci Yasama Dönemi Türkiye-Avusturya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Adıyaman Milletvekili Muhammed Fatih Toprak ve yarışmada ödül kazanan çocukların aileleri katıldı.

Büyükelçi Ceyhun, burada yaptığı konuşmada, salgın nedeniyle istenilen düzeyde bir etkinlik düzenlenemediğini ancak gelecek yıl koşulların elvermesi durumunda çocuklar için çok daha geniş katılımlı programlar yapmak istediklerini ifade etti.

101 yıl önce Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) kurularak çalışmalarına başladığını belirten Ceyhun, bu yüzden 23 Nisan 1920’nin Türk milleti için çok önemli bir tarih olduğunu söyledi. Ceyhun, Türkiye’nin geleceğini yeni nesillere emanet eden Mustafa Kemal Atatürk’ün bugünü çocuklara armağan ettiğini anlattı.

AK Parti Milletvekili Muhammed Fatih Toprak da temaslarda bulunmak üzere geldiği Avusturya’da, Türkiye’nin Viyana Büyükelçiliğinde 23 Nisan’ı çocuklarla kutlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Toprak, TBMM’nin kuruluşu münasebetiyle Ulu Önder Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği bu bayramın Türk milletinin bağımsızlık ve egemenlik mücadelesi açısından çok önemli olduğunu, milletin egemenliğinin tecelli ettiği Meclisin 15 Temmuz’da olduğu gibi zaman zaman hain saldırılara maruz kalsa da dimdik ayakta olduğunu kaydetti.

İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlik, ödül kazanan çocuklara hediyelerinin takdim edilmesiyle son buldu.

HOLLANDA’DA 23 NİSAN KONULU RESİM YARIŞMASI

Amsterdam Başkonsolosu Engin Arıkan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle, Başkonsolosluk personeliyle Amsterdam’da Türk işçilerce yıllar önce yapılan “Atatürk Anıtı”nı ziyaret ederek buraya çiçek koydu.

Hollanda’daki başkonsolosluklarca kendi görev bölgelerinde düzenlenen “23 Nisan: Bizim Bayramımız” başlıklı resim yarışması sonuçlandı. Amsterdam, Rotterdam ve Deventer başkonsolosluklarınca yapılan açıklamalarda, yarışmalarda her bölgeden dereceye giren resimler ve kazananların isimleri paylaşıldı.

Dereceye girenlerin hediyelerini bulundukları bölgelerdeki başkonsolosluklarda yapılacak törenle alacağı belirtildi.

YENİ POSTA – KÖLN

FOTO: A.A.