Avrupa’da basın “özgürlüğünün” içinde çırpındığı durum: Bu kez kanıtlar Almanya ve İtalya’dan

Almanya’nın “saygın” haber dergisi Der Spiegel, Azovstal’da Ukrayna neonazilerinin sivillerin çelik fabrikasından tahliye edilmelerini engellediğini açıklayan Ukraynalı kadınla yapılan söyleşinin videosunu yayından kaldırdı. İtalya’da ise La Stampa gazetesi, Ukrayna-Rusya savaşında Amerikan parmağı olduğunu anlatan haberi, kısa süre içinde yayından aldı. 

“Demokratik” Avrupa’nın “saygın, ciddi” basını, son 50 yıldır neoliberalizmin barbarlıklarını uygarlık, NATO’nun yaptığı savaşları ise “demokrasi götürme” operasyonları olarak sunuyor. Bunun böyle olmadığını, halkların aslında kandırıldığını dünya kamuoyunun gündemine ilk taşıyan gazeteci Julian Assange’ın başına gelenleri biliyoruz. İngiltere’de tutuklu bulunan Assange’ın ABD’ye verilmesi söz konusu.     

Avrupa halkları ise, Assange’ın ne kadar haklı olduğunu, koronavirüs salgınının yaşatıldığı bu iki yıl boyunca anlamaya başladı. Dayatılan, propagandası yapılan aşılarla ilgili soru soran, farklı görüş ileri süren bilim insanları, profesörler, doktorlar, gazeteciler hep susturulmaya çalışıldı. Ana akım medyanın yaydığı “resmi” görüş dışında sözleri olan yayın organları ile kişilere küresel boyutta bir sansür uygulandı.

Batı’nın bu “ciddi ve saygın” gazetecilik anlayışını şimdi de Ukrayna-Rusya savaşında görüyoruz… ABD’nin önderliğindeki küresel elitler “Rusya işgalci, Putin diktatör, Zelenskiy kahraman, Azov neonazi milisleri yurtsever savaşçılar, Avrupa’yı işgalden kurtarmak için Kiev rejimine silah göndermek şart” mesajları dışında halklara başka haberler, başka mesajlar ulaşmasını istemiyor. Bu nedenle, önce Avrupa’ya yayın yapan tüm Rus medyası susturuldu, hemen ardından ise Batı medyasına sıkı kontrol getirildi. Medyaya uygulanan bu küresel boyuttaki kontrol ile ilgili iki önemli kanıtı Almanya ve İtalya’dan sunalım hemen.

ZELENSKİY VE YAYINDAN KALDIRILAN VİDEOSU

Sadece Almanya’nın değil Avrupa’nın en önemli haber dergilerinden Der Spiegel, neonazi Azov milislerinin son direniş mekânı Azovstal çelik fabrikasından tahliye edilen bir kadın siville yapılan söyleşinin videosunu önce sitesinde verdi. Sonrasında ise “hata” yapmış olduğunun farkına varmış ya da bir yerlerden emir gelmiş olacak ki, Reuters’in hazırladığı bu videoyu hemen sitesinden kaldırdı. Ailesi ile çocuklarının neo-nazi Azov askerleri tarafından kandırılıp rehin alındığını ve canlı kalkan olarak kullanıldığını anlatan Natalia Usmanova’nın videosu “birilerinin” hoşuna gitmemiş olmalı.

Durumu fark eden bir diğer Alman gazetesi Junge Welt ise, perşembe akşamı videonun siteden kaldırıldığını duyurup, Der Spiegel’i kınadı. Ünlü Alman haber dergisinin bu “saygın” gazetecilik anlayışını İtalya’da da L’Antidiplomatico, Avrupa’da basının gerçekte ne kadar özgür olduğu analizi çerçevesinde okurlarına duyurdu.   

SİVİLLER ÇELİK FABRİKASINDA REHİN: NEONAZİLER SAHNEDE

Natalia Usmanova, Der Spiegel’in yayından kaldırdığı videoda gazetecilere neonazi Azov militanlarının ailesini ve çocuklarını iki ay boyunca diğer sivillerle birlikte rehin tuttuğunu, Rus birliklerinin hazırladığı insani koridoru kullanarak tahliye edilmelerine izin vermediklerini anlatıyor. Usmanova sözlerini “Ukrayna devleti benim için artık ölmüştür” diyerek tamamlıyor. 

Usmanova’nın tanıklığı ve anlattıkları Azov militanları ile Kiev iktidarının Mariupol’daki çelik fabrikası için, asıl Rus birliklerinin sivillerin tahliyesini engellediğine dair açıklamalarını yalanlıyor.

İTALYAN LA STAMPA VE KALDIRILAN HABER

Avrupa’da basının özgür olmadığı, kontrol altında tutulduğuna dair bir diğer kanıt ise İtalya’dan. İtalyanların önde gelen gazetelerinden La Stampa, Tweet olarak verdiği “Ukrayna üzerindeki ABD eli; Washington 2014’ten bugüne çatışmayı planlıyor” başlıklı haberi, bir saatten daha kısa bir süre içinde yayından kaldırdı. Bir yerlerden “emir mi” aldı yoksa “otosansür mü” uyguladı, bilinmez…

Bilinen şu ki, Avrupa’da, hatta tüm Batı’da basın özgür değil. Patronun ya da küresel elitlerin istemediği hiçbir haberi veremiyor. 

BİRGÜL GÖKER PERDİSA – BOLOGNA

KAPAK FOTO: AA