Avrupa’da Boris sorusu: Deprem mi, domino mu?

Rusya’ya açılan “küresel cephenin” en ateşli savaşçılarından Boris Johnson’ın siyasi yaşamı bir anda bitme noktasına geldi.

Bu “pop politikacının” en azından eskisi gibi Britanya siyasetini yönlendirme şansının olmayacağı anlaşılıyor. Buna ne diyeceğiz? “İngiliz milleti Putin’i sevdiği için başbakanını değiştiriyor” mu? Ortada bir sevgi falan yok. Ama “Büyük Şeytan” ve her türlü kötülüğün anası olarak çizilen Putin resmindeki renklerin akmaya başladığı gözleniyor. Halkın tepkisi ve siyasi elitler içindeki kuşkular büyümeye başlıyor.

Londra’daki şaşkınlığın nasıl etiketlenrmesi gerekiyor? Gerçekten de Britanya sağı içindeki siyasi çekişmeleri asıl neden olarak göstermeye çalışan ve son yıllarda korkunç kötü bir sınav veren ana akım medyanın sıraladığı gerekçelere mi inanacağız, yoksa arka planda asıl büyük kapışmayı mı arayacağız?

Şu da sorulmalı: Avrasya’daki egemenlik savaşlarını, özellikle Çin’e karşı açılan cephede Rusya’nın rolünü hangi taraf daha doğru saptadı acaba? Rusya’nın ve Putin’in uzmanları mı, yoksa Biden politikalarının destekçisi AB -NATO uzmanları ve Batı medyası mı daha haklı çıkacak?

Her ne olursa olsun, savaş Avrupa siyasetinde bütün taşları yerinden oynatmaya başladı. Avrupa’yı sarsacak bir depremler silsilesi, belki de bir türlü bitmek bilmeyen böyle siyasi ve ekonomik öncü sarsıntılarla kendini hatırlatıyor, “Geliyorum, yoldayım!” diyor. Öyle mi?

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

 

Türkiye’nin en önemli dış bağlantı merkezi Avrupa Almanyası’nda neler oluyor?

Gazeteci-yazar Osman Çutsay, YouTube kanalı Sınırsız TV’deki “Hangi Avrupa?” programında Yeni Posta Yayın Yönetmeni Işın Ertürk ile savaş günlerinde gelinen noktayı tartışıyor.

YENİ POSTA – FRANKFURT