Avrupa’da doğalgaz fiyatları: Rusya-Ukrayna gerilimi zam üretiyor

Avrupa’da doğalgaz fiyatları: Rusya-Ukrayna gerilimi zam üretiyor
REKLAM ALANI
Yayınlama: 25.01.2022
Düzenleme: 25.01.2022 11:04
20
A+
A-

Rusya-Ukrayna hattındaki gerilim enerji kriziyle ilgili endişeleri yeniden artırırken, doğalgaz fiyatları Avrupa vadeli işlem piyasasında yaklaşık yüzde 20 artış gösterdi.

 

Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğalgaz ticaret noktası TTF’de işlem gören şubat vadeli kontratların fiyatı yüzde 19,36 arttı.

Şubat vadeli doğalgaz kontratlarının megavatsaat başına fiyatı gün içinde 94,50 avro seviyesine kadar çıktıktan sonra Orta Avrupa saatiyle 14.35’te 94,27 avro seviyesinde seyretti. Böylece, söz konusu kontratlar 21 Ocak cuma gününe göre yaklaşık yüzde 20 yükseldi.

Avrupa’da son günlerde ılımlı kış havasının tüketimi azalttığını belirten analistler, LNG ithalatının da yüksek kaldığını ifade ediyor.

Bunun yanında analistler, Doğu Avrupa’da yükselen yeni bir savaş endişesiyle birlikte gaz fiyatlarının da yükselebileceğine işaret etti.

AB ülkeleri, halen doğalgaz ihtiyacının yüzde 90’ını ithalat üzerinden karşılıyor. Avrupa’nın doğalgaz ihtiyacının yüzde 50’sini Rusya karşılarken geriye kalan kısmı Norveç ve Cezayir’den geliyor.

Covid-19 salgınının ardından küresel ekonominin hızla toparlanması ve gaz depolama tesislerinde doluluk seviyelerinin gerilemesi Avrupa için büyük bir sorun teşkil etmeye devam ediyor.

YENİ POSTA – AMSTERDAM

FOTO: AA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.