Avrupa’da etnik temizlik tartışmaları başladı

Avrupa’da etnik temizlik tartışmaları başladı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 20.04.2022
1
A+
A-

Rus birliklerinin Doğu Ukrayna’ya yönelik büyük bir saldırı başlattığı anlaşılıyor: Ukrayna tarafından aktarılan bilgilere göre, doğu cephesinde şiddetli patlamalar meydana geldi.

 

Harkov ve diğer şehirler bombalarla vuruluyor. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, büyük Donbass muharebesinin başladığını söylerken, yorumcular durumu endişeyle izliyor.

PROFIL (Avusturya)  

YANLIŞ BİR BARIŞA BEL BAĞLAMAYALIM

Profil, Ukrayna’nın bir bölümünün gözden çıkarılmasının yanlış bir yol olacağı konusunda uyarıyor: 

“Rus muharip güçlerinin Ukrayna’nın doğusundaki saldırısının, Putin’in ülkenin doğu kısmını fethetmekle yetinebileceği ve böylece barışın nihayet tesis edileceği anlamına gelebileceği yaygın bir yanılgı. Bu nasıl bir barış olur ki? Doğu Ukrayna’da yaşayan halkı, mesela şehirlerini bombalatan ve komşuları ile akrabalarını katlettiren bir adamın rejimi altında yaşamak zorunda kalacak olan Mariupol’deki insanları düşünen var mı? Ya da ‘Ukraynalı Ukraynalılar’ Rus kökenli Ukraynalılardan ayrılacak ve ilk grup Ukrayna’nın batısına mı yerleşecek? 2022 yılında Avrupa’da etnik temizlik mi yapılacak?”

E-VESTNİK (Bulgaristan) 

PUTİN’İN KAZANACAK BİR ŞEYİ YOK

Rusya tarihten ders almalı ve bir an önce çekilmesi gerektiğini anlamalı, tavsiyesinde bulunuyor e-vestnik: 

“Putin, Kiev’i ele geçirse bile hiçbir şey kazanamayacaktı. Zelenskiy’yi öldürtemez ya da tutuklatamaz, çünkü bir gün biriyle barış anlaşması imzalamak zorunda. … Ukrayna gibi koca bir ülkeyi sürekli işgal altında tutmak mümkün değil. … Putin’in, bu savaş ne kadar çabuk biterse kendisi için o kadar iyi olacağını anlaması gerekiyor. Tarih bize bunun örneklerini gösteriyor: Afganistan (Sovyet birliklerinin [1979 itibarıyla] dahli) ve Vietnam (Vietnamlılara silah yardımı). Bunlar saldıran taraf açısından başarılı savaşlar olmadılar ve Rusya’ya ekonomide, dış politikada, içeride ve toplumsal olarak zarar verdiler.”

DER STANDARD (Avusturya)  

BRÜKSEL’İN İKİLİ BİR STRATEJİYE İHTİYACI VAR

Silah sevkiyatları ve ekonomik yaptırımların yanı sıra diplomatik yolların da açık tutulması gerektiğini hatırlatıyor Der Standart: 

“Bugünkü senaryo şöyle: Putin savaşı ne kazanacak, ne de kaybedecek. Geriye ise çıkış yolu diplomasiye dönüş olan donmuş halde bir çatışma kalacak. Eski SPD’li Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ‘soğuk barış’tan söz ediyor: Tanklar ve füzeler uzun vadede dış politikanın ve diplomasinin yerini alamaz. Bundan dolayı AB, Moskova’ya net bir mesaj vermeli: Ekonomik yaptırımları ve silah sevkiyatlarını ciddi biçimde arttırıyoruz, fakat aynı zamanda siyasi çözümler üzerine müzakere etmeye de hazırız. Bunun önkoşulu da ateşkes. AB’nin gerçekçi bir ikili stratejiye ihtiyacı var.”

DELFİ (Litvanya)  

TAKTİK HATALAR

Delfi’ye göre, Rus ordusunun zayıflığını gösteren yeterince kanıt ve alay gerekçesi var: 

“Sekiz haftadır neredeyse hiç yiyeceği, suyu ve mühimmatı olmadan direnen bir grup cesur, ama bitap düşmüş Ukraynalıya karşı Uzun Menzilli Hava Kuvvetleri’ni [Rus Hava Kuvvetleri’nin bir bileşeni] bile kullanmak zorunda kalacaksanız, neyinizle NATO’ya savaş açmayı düşündünüz? Azov’a karşı uzun menzilli Tu-22M3 bombardıman uçaklarını kullanmak, yapılan ikinci büyük taktik hatası ve saldırgan Rusya’ya karşı Ukrayna’nın bir hafta içinde kazandığı daha da büyük bir psikolojik zafer oldu. Üçüncüsü ise Rus Genelkurmayı’nın Moskva’nın batışına ilişkin budalaca yalanlarıyla Rusları bu utancı tekrar tekrar yaşamak zorunda bırakması olabilir.”

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: AA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.