Avrupa’da Türk marketleri hızla büyüyor: Ancak hijyen kuralları ve teknik yenilikler bu hızın gerisinde

Avrupa’da Türk marketleri hızla büyüyor: Ancak hijyen kuralları ve teknik yenilikler bu hızın gerisinde
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

Türk İşverenler Derneğı̇ Rhein-Neckar (TİD) yöneticileri esnaflara yönelik önemli tavsiyelerde bulundu.

Pandemiye rağmen “bilgilendirmeye devam” diyen TİD yöneticileri süpermarketlerdeki hijyen kuralları, yenilikler ve “kıyma çekme sertifikası” gibi konularda üyelerini ve esnafı bilgilendirdi. TİD’in açıklamasında özetle şu ifadeler yer aldı:

“Resmi makamların son zamanlarda hijyenik konulara daha önem verdiklerini duyuyoruz. Özellikle marketlerin et reyonları, üretim yerleri, imbisler ve insanların birbiri ile yakın temasta oldukları yerler Covid-19’a karşı önlem alınması gereken en önemli alanlar.

“YAPTIRIMLAR AĞIRLAŞTIRILDI”

Yönetim Kurulumuz, hijyen konusunda uzman olan gıda yüksek mühendisi Harun Şimsek‘i Mannheim‘a davet ederek market sahiplerine ve işletenlerine yardım sağlamıştır. Marketçi arkadaşlarımızın bildiği gibi bu konuda kontroller artmış olup yaptırımlar ağırlaştırılmıştır. Bu konulara dikkat etmeyen esnafımıza kontrollerden sonra büyük masraflar ve yaptırımlar düşeceği aşikâr olmasına rağmen konu sorumlular tarafindan çok hafife alınmaktadır.

Yaklaşık 10 Türk ve Suriyeli market sahibinin katıldığı seminerimiz Suntat merkezinde  başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Faydalı birçok bilgi, kanun ve yönetmeliklerdeki yaptırımlar ve yenilikler aktarıldı. Marketçiler için birçok konu hakkındaki bilgilerini de tazeleme olanağı buldular. Seminere katılan marketçilere sertifikaları verildi.

TÜRK MARKETLERİ BÜYÜYORSA DA…

Özellikle şunu belirtmek isteriz ki, Türk marketleri giderek büyüyor ve artık Avrupalı marketlere rakip oluyorlar. Bu gelişmeyi maalesef teknik ve kurallar takip etmiyor ve daha sonra belirli kontrollarda büyük cezalar vermek zorunda kalıyorlar. Lütfen bizleri takip edin, TİD  seminerlerinden faydalanın. Bölgenin 1995 yılından beri hizmet veren en eski dernekleriden biriyiz.  Onursal Başkanımız Mustafa Baklan bizzat katılımcıları selamlamış ve kendilerine başarılar dilemiştir. Semineri organize eden yönetim kurulu üyeleri Güven Baklan ve Hüseyin Sakman büyük çabaları sayesinde bu başarılı etkinlik gerçekleştirilmiştir.

Semineri başarıyla yürüten, değerli bilgileriyle bizleri aydınlatan gıda yüksek mühendisi Harun Şimsek, Avrupa Birliği gıda yasasında belirtilen hususları çok iyi bilen ve bu yasalara uygun şekilde sertifika verebilen, yetenekli ve başarılı bir mühendisimizdir.”

YENİ POSTA – MANNHEİM