Avrupa’daki cami ve cemevlerinden 30 milyon avro bağış

Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra Avrupa’daki Türkiye kökenli dini kuruluşlar da yardım kampanyaları başlattı. Cami ve cemevlerinde toplanan bağışlar 30 milyon euroyu buldu. 

Almanya genelinde 980 cami derneğinin çatı yapılanması olan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) tarafından düzenlenen yardım kampanyalarında şimdiye kadar 25 milyon avroya yakın bağış toplandığı bildirildi.

İslam Toplumu Millî Görüş Teşkilatı (IGMG) ve  yardım faaliyetlerini birlikte koordine ettiği Hasene yardım kuruluşundan yardım kampanyası başlatıldığı ve bölgeye intikal edildiği bildirildi. Toplanan bağış miktarının önümüzdeki günlerde açıklanacağı belirtildi. Alevi kurumları da harekete geçti.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Avrupa’da örgütlü oldukları 14 ülkede bir yardım kampanyası başlattı ve kampanyada 2 milyon avrodan fazla bağış toplandı

Depremden hemen sonra bölgeye giden heyetin de bölgede 350 bin avro değerinde çadır, ısıtıcı gibi öncelikli gereksinimleri satın alarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırdığı kaydedildi.

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: AA

KAYNAK: https://p.dw.com/p/4NbLR