Avrupalı Türklerin desteklediği Mihman Evi’nin açılışı yapıldı

Uluslararası Alevi Araştırma Dayanışma ve Eğitim Vakfı ile Alevi Vakfı Stuttgart işbirliği ve Hacıbektaş Belediyesi’nin de desteği ile Hacı Bektaş Veli ve Yunus Emre Mihman Evi’nin yapımı tamamlandı. Hacıbektaş halkına anahtar teslimi etkinliğine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Istanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu katıldı.

ACILIS

Image 1 of 10

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesinden de etkinlik duyuruldu. Siteye göre CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB’nin katkılarıyla Hacıbektaş’ta gerçekleştirilen, aralarında, saat kulesinden kent merkezine, yel değirmeninden Mihman Evi’ne kadar 4 farklı tesisin bulunduğu açılışları gerçekleştirdi. Nilgün Bektaş Müzesi ve Kültür Merkezi’nin temelini İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte atan Kılıçdaroğlu, “Hacıbektaş’ı, 21. yüzyılın sevimli, şirin, güzel, yeşil ve bir kenti haline dönüştüren, dönüştürmek için çaba harcayan Sayın İmamoğlu’na ve ekip arkadaşlarına hepinizin huzurunda tekrar teşekkür etmek isterim” dedi. İmamoğlu da duygularını, “Böylesi yerlere, bütün Türkiye’nin borcu vardır” sözleriyle dile getirdi.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

Öte yandan Uluslararası Alevi Araştırma, Dayanışma ve Eğitim Vakfı Eş Başkanları Neriman Çatuk ve Cemalettin Özer Mihman Evi’ni Hacıbektaş’a kazandırmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti ve Avrupa’dan gelen desteğe teşekkürlerini iletti. Eşbaşkan Çatuk, Serçeşme’de yapılan Mihman Evi’ne katkıda bulunanlar için bir isimlerine özel albüm hazırladıklarını bildirdi.

DİNLENME, LOKMA PAYLAŞMA, SOHBET

Bu arada 264 metrekarelik kapalı alan olarak yapılması hedeflenen Mihman Evi’nin dergaha gelen ziyaretçilerin dinlenme, lokma paylaşma, sohbet etme gibi ihtiyaçlarını giderme amaçlı olduğu açıklandı.

Stuttgart Alevi Vakfı II. Başkanı Müslüm Dikme “Önemli bir ihtiyacı gideriyor, Mihman Evi’nin Çilehane ve Delikli Taş ziyaretine yakın mesafede inşa edilmesi ile amacın gelen ziyaretçilere hizmet olduğunu” belirtti.
Projede işbirliği yapılan Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok yayınladığı açıklamada, “Tesisimiz Hacıbektaş’ımıza hayırlı uğurlu olsun. Katkıları ve desteklerinden dolayı her iki kurumumuza ve projemizi çizen inşaat mühendisi arkadaşımız Hüseyin Çetin’e teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Hacıbektaş Belediyesi Mihman Evi projesini kurumsal web sitesinde “Her Şey Sevmek ve İnanmakla Başlar” başlığı ile duyurdu.

Öte yandan Hacı Bektaş Veli ve Yunus Emre Mihman Evi’nde aşure lokması paylaşıldı.

YENİ POSTA – STUTTGART