Avrupa’ya Afganistan tuzakları mı kuruluyor? “Yeni Çağın Cepheleri”

Dünyanın eski ve yeni devleri karşılıklı cepheleşmeyi sürdürüyor. Bu cepheleşmenin  Avrupa’nın içlerine doğru ilerlemesi ayrıca dikkat çekiyor. Yeni pusular gündemde.

Dünyanın eski “efendileri” ile “yeni lider adayları” birbirlerine karşılıklı yeni cepheler açmayı sürdürüyor. Bu cephelerin yavaş yavaş Avrupa’nın da içlerine, hatta en zenginlerin mutfağına doğru hareketlendiği gözleniyor.

Rusya, kendisine Ukrayna’da açılan “yeni Afganistan cephesini” Batı Balkanlar’da Sırbistan üzerinden yeni bir “karşı Afganistan cephesi” ile mi göğüslemek istiyor? Neresinden bakılırsa bakılsın, Sırbistan ile Kosova arasında silahlı çatışmanın eşiğine gelen ve birkaç hafta için  ertelenmiş görünen sürtüşme, küresel bir çekişmenin ve karşılıklı atılan pusuların yeni bir aşaması.

Dünyanın hızla güç yitiren eski efendisi ABD, Kosova’daki resti, Tayvan’da, yani Çin’in kapısında yeni bir Afganistan ateşi yakmaya çalışarak görme eğiliminde.

Kosova ve Sırbistan arasında silahlı çatışmanın eşiğine gelen sürtüşme küresel düzeydeki çekişmenin izdüşümlerinden sadece biri. Dünyanın eski ve hızla güç kaybeden “efendisi” bu kez Tayvan’da yani Çin’in kapısında fırsat kolluyor.

Çok tuhaf şeyler oluyor, çok tehlikeli oyunlar oynanıyor.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

 

Işın Ertürk, YouTube kanalı Sınırsız’da yayınlanan “Hangi Avrupa?” programında son gelişmeleri gazeteci-yazar Osman Çutsay ile tartıştı.

YENİ POSTA – FRANKFURT