Avukat Celal Ülgen amirallerin ilk ifadesini açıkladı: “Metni imzaladık ama biz yazmadık, hazırlayan Ergun Mengi’dir“

Avukat Celal Ülgen, bildiriyi imzalayan 103 emekli amiral arasından gözaltına alınan 10 kişinin bildirinin hazırlayıcısı olmadığını söyledi.  A3 Haber’e göre Celal Ülgen amirallerin “Metni imzaladık ama biz yazmadık, hazırlayan İyi Parti kurucusu Ergun Mengi’dir“ dediklerini aktardı.

Montrö Sözleşmesi ve Tuğamiral Mehmet Sarı’nın “sarık ve cübbe” giydiği bir fotoğrafının basına yansımasına ilişkin olarak yayınlanan bildiride imzası bulunan ve gözaltına alınan 10 emekli amiralin avukatlığını üstlenen Celal Ülgen “Söyledikleri şey şu: Biz bu bildirinin metnini okuduk, imzalar mısınız diye sordular, biz de bir sakınca görmedik, imzaladık. Metni yazan, edit eden, redakte edenler değiliz. WhatsApp grubunda metni paylaşan değiliz, basına veren değiliz. Bu 10 kişi ne bir araya geldi, ne metni hazırladı, ne de metni basına verdi. Ortada metni hazırlayan beyin yok. Metni hazırlayan tek kişi, o da İyi Parti kurucusu Ergun Mengi” dedi.

Halk TV’de Şirin Payzın’ın Kadri Gürsel ve Emin Çapa ile birlikte hazırladığı Sözüm Var programında konuşan avukat Celal Ülgen, bildiriyi imzalayan 103 emekli amiral arasından gözaltına alınan 10 kişinin bildirinin hazırlayıcısı olmadığını söylerken, “Savcılık soruşturma başlatıp 10 kişiyi gözaltına alın, evini arayın, bilgisayarlarını alın gelin diyorsa, bu 10 kişinin mutlaka bu metni yazmış olması veya hazırlığını bir araya gelerek yapmış olması lazım. Bu 10 kişi ne bir araya geldi, ne metni hazırladı, ne de metni basına verdi” dedi.

“METİNDE SUÇ UNSURU YOK“

Metni hazırlayanın tek kişi olduğunu, o kişinin de İYİ Partili Ergun Mengi olduğunu söyleyen Ülgen, şunları söyledi:

“Önce WhatsApp grubunda metni redakte ederek, ekleyecekleriniz varsa ekleyin, çıkartacağınız yer varsa çıkartın, öyle imzalayın diyorlar. Bu bittikten sonra, metin tam haline geldikten sonra, şu an gözaltına alınanlar biz imzalarız diyorlar. Metinde bir suç unsuru olsa, ben on defa okudum, bir suç yok. Neresinden çıkaracaklar suçu onu bilmiyorum. Montrö konusunda bir açıklamayı kim yapacaktı? Turşucu Hurşit mi yapacaktı, pazarcılar derneği mi yapacaktı? Açıklamayı emekli amiraller yapar, bunlar sivil hayattalar.”

“ YURTSEVER AMİRALLERİN APOLETLERİNİ Mİ SÖKECEKLER?“

Öte yandan Mengi’nin, İYİ Parti yönetimindeki görevinden geçen aylarda istifa ettiği belirtildi.

Celal Ülgen, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “imzacı emekli amirallerin apoletlerinin sökülmesi” çağrısını eleştirirken, “FETÖ’cü generallerin apoletlerini söktüler mi? FETÖ’cülerin apoletlerini sökemeyenler yurtsever amirallerin apoletlerini mi sökecekler?” dedi.

ERGUN MENGİ KİMDİR?

Emekli Tuğamiral ve araştırmacı yazar. 1978 yılında bitirdiği Deniz Harp Okulu’na müteakip, Deniz Harp Akademisi, Silahlı Kuvvetler Akademisi’ni tamamladı ve Kocaeli Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler yüksek lisans programından mezun oldu. Doktorasını Ankara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yaptı. Ergun Mengi, Türk Deniz Kuvvetleri’nde 29 yıl çalıştıktan sonra 2007 yılında amiral olarak emekli oldu. Mengi, 1995-1998 yılları arasında, Batı Avrupa Birliği’nin (WEU) Brüksel’deki Askeri Karargahında Proje Subayı olarak görev yaptı. Amiral olarak 2003-2005 yılları arasında Genelkurmay Başkanlığı İstihbarat Dairesi Başkanlığı, 2005-2007 yılları arasında ise Hücumbot Filosu Komutanlığı görevini üstlendi. Emekliliğinin ardından Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM), Global İlişkiler Forumunda (GIF) çalıştı ve 2015-16 Eğitim Döneminde bir dönem Atılım Üniversitesinde Uluslararası Hukuk ve Hukuka Giriş dersleri verdi.

İZMİR

FOTO: A.A.

Kaynak: www.a3haber.com