Avusturya seçimleri: CHP’den Alexander Van der Bellen’e destek açıklaması

Avusturya seçimleri: CHP’den Alexander Van der Bellen’e destek açıklaması
REKLAM ALANI
Yayınlama: 08.10.2022
8
A+
A-

Avusturya’da yarın yani 9 Ekim 2022 pazar günü Avusturya’da 2022 cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak.  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Avusturya Federasyonu bir açıklama yaparak ülkede yaşayan Türk kökenli seçmeni sandık başına çağırdı aynı zamanda mevcut Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen’e destek verdiklerini de açıkladı.

CHP Avusturya Federasyonu Başkanı Çağdaş Arslan konuya ilişkin çu açıklamayı yaptı:

“Öncelikle tüm vatandaşlarımızın yarın oy kullanacakları seçim merkezlerine gidip demokrasinin gereği olarak, iradelerini sandığa yansıtmalarını diliyoruz. Bildiğiniz gibi cumhurbaşkanı devletin sigortasıdır. Din, dil, ırk ve mezhep ayrımı yapmaksızın o coğrafyada yaşayan herkesi eşit yurttaşlık ilkesi çerçevesinde kucaklayan kişiler başarıyla bu görevi icra edebilir. Bu tür önemli görevlerde diğer bir ölçütte, iyi eğitimli, tecrübeli ve liyakat sahibi olmaktır. Sadece okumak elbette kişiyi liyakatli yapmaz, aynı zamanda o eğitimin belli bir zaman dilimi içerisinde birikimle güçlendirilmesi de gereklidir. Liyakat, eğitimin üzerine birikimi getirmek demektir. Devletlerin bugün en çok ihtiyaç duyduğu alanlardan birisi de liyakattir. Herkes şunu bilir ki, devlet yönetiminde liyakat olursa, devletin saygınlığı artar.

“SPÖ GİBİ DÜŞÜNÜYORUZ“

Özellikle son yıllarda küresel krizin Avusturya’daki siyasi etkileri ve Avusturya iç siyasetinin belki de en çalkantılı günlerinde mevcut Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen başarılı bir performans sergilemiştir. Özellikle ‘tarafsız ve liyakat sahibi’ cumhurbaşkanı ilkelerine olan inancımız gereğince yarın gerçekleşecek Avusturya Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kardeş partimiz SPÖ gibi düşünüyor ve mevcut cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen’e olan desteğimizi bildiriyoruz. Aynı ilkelerin Türkiye’de egemen olacağına olan inancımızla mücadeleyi her geçen gün büyütüyoruz. Biliyoruz ki, cumhurbaşkanının bir partinin genel başkanı olmayacağı, devletin bir kişinin iki dudağı arasından yönetilmeyeceği, liyakat sahibi cumhurbaşkanın tekrar devletin sigortası olacağı günler ülkemiz için de yakındır!“

YENİ POSTA – VİYANA

 

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.