Avusturya’da “itirazcılar” da var: Zorunlu aşı yasası toplumu böler mi?

Avusturya’da meclisten geçen Covid-19 aşı zorunluluğuna ilişkin yasa tasarısı, toplumda farklı yaklaşımlara neden oldu. Halkın büyük bir çoğunluğu düzenlemeyi yerinde bulurken, belirli bir kesim ise “zorunlu” kılınmasına karşı çıktı.

 

Avusturya’da merkez sağ Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ile Yeşiller Partisi koalisyon hükümetinin Covid-19 aşısı yaptıranların oranlarının istenilen düzeye ulaşmamış olması ve kapanma gibi katı önlemlerin tekrarlanmaması amacıyla uygulanmak istenilen aşı zorunluluğuna ilişkin yasal düzenlemesi, Meclis’te yaklaşık üçte ikilik çoğunlukla onaylandı.
Şubatta yürürlüğe girecek düzenleme 18 yaş altı, hamile ve tıbben aşı yaptırması sakıncalı olan kişileri kapsamıyor.

Avrupa’da bazı meslek grupları ya da belirli bir yaş üstüne yönelik aşı zorunluluğu uygulayan ülkeler bulunsa da kapsamlı bir aşı zorunluluğu ilk defa Avusturya’da yürürlüğe giriyor.

3 BİN 600 AVRO PARA CEZASI

Bu yönüyle Avusturya, dünya genelinde aşı zorunluluğu uygulayan 7’nci ülke olacak. Hükümet düzenlemeyi kademeli olarak hayata geçirecek. 15 Mart’a kadar halk yeni düzenleme ve aşı yaptırmaları yönünde bilgilendirilecek. Daha sonra farklı yöntemlerle kontrollere başlanacak. Mazeret olmaksızın aşı yaptırmamış kişiler 600 ila 3 bin 600 avro arasında para cezasına çarptırılabilecek.

Aşının zorunlu hale getirilmesi her ne kadar iktidarın salgına karşı aldığı bir karar olsa da muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ve Yeni Avusturya Partisi (NEOS) de düzenlemeye açıktan destek verdi.

YENİ PROTESTOLAR KAPIDA

Uygulamaya en sert tepkiyi aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) gösterirken son iki ay zarfında her hafta sonu 50 bine yakın katılımcıyla düzenlenen gösterilerde en çok karşı çıkılan konu aşı zorunluluğu oldu.

Meclis oylaması sonrasında aşı karşıtları düzenlemeyi daha fazla katılımla protesto edeceğini açıklarken çeşitli imza kampanyalarının yanı sıra bazı avukatlar, tasarı yasalaşır yasalaşmaz konuyu anayasa mahkemesine taşıyacağını duyurdu.

DİĞER ÜLKELERDE DURUM

Bu arada Avrupa’da Avusturya’nın öncülüğünde başlayan aşı zorunluluğu komşu ülkelerde de tartışılıyor. Slovakya aşı zorunluluğunun yasal sürecine ilişkin çalışmalar yapılırken Almanya’da eyaletler zorunluluğu tartışıyor.

Bununla beraber İngiltere gibi bazı ülkeler salgının sembolü haline gelen maske ve aşı karnesi gibi uygulamaların kaldırılması yönünde karar alması, eski kıtada Covid-19’a yönelik iki ülkenin birbirine çok zıt adımlar atması, insanların kafasında soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu.

Yaklaşık 9 milyon nüfusa sahip Avusturya’da en az iki doz aşı yaptıranların oranı yüzde 72’de. Salgının ilk görüldüğü Mart 2020’den bu yana 1 milyon 500 bin kişiye virüs bulaşırken salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 14 bine yaklaştı.

Omicron varyantının ciddi oranda etkili olduğu ülkede, Sağlık Bakanlığı ilk defa günlük vaka ve ölü sayılarını paylaşmadı.

YENİ POSTA – VİYANA

FOTO: AA