Avusturya’nın göçmen sorunu: “Sorumlu Romanya olamaz”

Avusturya’nın göçmen sorunu: “Sorumlu Romanya olamaz”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 07.12.2022
7
A+
A-

Romanya İçişleri Bakanı Lucian Bode, Avusturya’nın göçmen sorununun sorumlusunun kendileri olmadığını ve bu yüzden ülkesine haksız yaptırım uygulanamayacağını söyledi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Rumen Bakan Bode, Romanya’nın Schengen bölgesine girmesine karşı olduğunu açıklayan Avusturya Başbakanı Karl Nehammer’a tepki gösterdi.

Bode, “Avusturya’nın göçmen sorununun sorumlusu Romanya olamaz ve bu yüzden Romanya’ya haksız yaptırım uygulanamaz. Çünkü göçmenler Romanya’dan geçmiyor ve Romanya bu sorunun bir aktörü değil” ifadesini kullandı.

Romanya’nın Schengen bölgesine katılmak için gereken tüm teknik koşulları karşıladığını kaydeden Bode, daha önceki iki Schengen değerlendirme toplantılarında Romanya ile ilgili olumlu rapor verildiğini ve bu toplantılara Avusturyalı temsilcilerin de katıldığını hatırlattı.

Bode, Şubat 2022’de yaptığı görüşmede Avusturyalı mevkidaşı Gerhard Karner’in Romanya’nın Schengen bölgesine katılımını güçlü şekilde desteklediğini vurguladı.

Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, göçmen sorununu gerekçe göstererek Romanya’nın Schengen bölgesine girmesine karşı olduğunu açıklamıştı.

YENİ POSTA – BÜKREŞ

FOTO: AA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.