AYM’deki dengeler nasıl etkilenecek?

AYM’deki dengeler nasıl etkilenecek?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 16.01.2022
2
A+
A-

Baro başkanları, emekliye ayrılacak Celal Mümtaz Akıncı yerine AYM üyeliği seçimi için Meclis’e göndereceği üç adayı seçti. Meclis’in belirleyeceği yeni üye, AYM’deki dengeleri etkileyecek.

    

Baro başkanları, Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliği için TBMM’nin seçmesi amacıyla serbest avukatlar arasından üç adayı belirledi. Yapılan seçimde Çorum Baro Başkanı Kenan Yaşar, Diyarbakır Barosu üyesi Avukat Zülal Erdoğan Bilal ve Erzurum Baro Başkanı Talat Göğebakan en çok oyu alan üç aday oldu.

TBMM’den AKP ve MHP oylarıyla Kenan Yaşar’ın AYM üyesi olarak seçileceği iddia ediliyor. Bu durum Anayasa Mahkemesi’ndeki dengeler iktidar lehine etkileyecek. AYM’nin vereceği en önemli sınav HDP kapatma davası olacak.

Afyonkarahisar Baro Başkanı olarak görev yaparken 2010 yılında TBMM tarafından AYM üyeliğine seçilen Celal Mümtaz Akıncı, yaş haddinden 31 Ocak 2022 tarihinde emekliye ayrılacak. Anayasaya göre, Akıncı’nın yerine baro başkanlarının 45 yaşını doldurmuş olan serbest avukatlar arasından üç aday belirlemesi gerekiyordu.

YENİ POSTA – ANKARA

FOTO: AA

Kaynak:ww.dw.com

 

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.