Bakan Claudia Roth: “Bu Erdoğan’ın Kavala’dan kişisel intikamıdır”

Gezi Davası kapsamında verilen ağır mahkûmiyetler Almanya’da hâlâ gündemde. Kültür Bakanı Claudia  Roth, yargılamanın adil olmadığını, hâkimlerin ülkücü çevrelerden geldiğini savundu.

 

Gezi Davası kapsamında Türkiye’de geçen hafta verilen mahkûmiyet kararları Almanya’da tartışılmaya devam ediyor. Alman hükümeti, üst düzey diplomatik protesto sayılan adımı attı ve Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen’i Almanya Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak Gezi Davası kapsamında verilen kararlarla ilgili tepkisini resmen iletti. Gezi Davası’nda verilen kararlardan sonra Almanya’da gazeteciler hükümeti bu adımın ne zaman atılacağı konusunda basın toplantılarında köşeye sıkıştırıyorlardı.

Almanya’nın tepkisine Ankara da karşılık verdi. Türkiye Dışişleri Bakanlığı da Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz’u çağırarak Almanya’yı Türkiye’de bağımsız yargının verdiği bir kararı siyasileştirmekle suçladı ve tutumun kınandığını bildirdi.

Yeşiller partisi üyesi ve Kültür Bakanı Claudia Roth, Avrupa’nın daha sert, açık ve net bir tutum takınması gerektiğini savunarak davanın “tam bir saçmalık” olduğunu söyledi.

Haberin devamı için tıklayın:

https://www.dw.com/tr/bu-erdoğanın-kavaladan-kişisel-intikamıdır/a-61645845

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: AA