Başbakan Johnson’a soruşturma: Resmi konutta yapılan tadilatın finansmanı nereden?

thumbs_b_c_a81c95f899284c506137f3479aba8200
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Başbakanlık konutundaki dairesinin tadilat giderlerini bağış paralarıyla karşıladığı iddiaları üzerine tadilatın finansmanına yönelik resmi soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Seçim Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, Başbakanlık Ofisi 10 Numara’daki dairenin tadilatı nedeniyle Muhafazakâr Parti’yle mart ayından bu yana temas halinde olunduğu kaydedildi. Açıklamada, tadilatın finansmanına yönelik “bir suçun meydana gelmiş olabileceğinden şüphelenmek için makul gerekçeler bulunduğuna” dikkat çekilerek soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Johnson’ın eski başdanışmanı Dominic Cummings, Johnson’ın Muhafazakâr Parti’ye yakın iş insanlarının bağışlarıyla Başbakanlık Konutu’ndaki dairesinin yenilenmesi için “yasa dışı” ve “gizli” bir plan hazırladığını iddia etmişti. Cummings, bu durumu “etik dışı, aptalca, muhtemelen yasa dışı” şeklinde niteleyerek Johnson’ın siyasi bağışların şeffaf bir şekilde açıklanmasına ilişkin kuralları ihlal ettiğini aktarmıştı.

İddialar üzerine Başbakanlık, konutun finansmanı konusunda Johnson’ın “seçim kanununa uygun hareket ettiği” açıklamasında bulunmuştu.

Ülkede her yıl başbakana konutundaki tadilat giderleri için 30 bin sterlin hibe edilmesine rağmen konuttaki son tadilatın verilen hibeyi aştığı ve yaklaşık 200 bin sterline mal olduğu iddia edildi.

Hükümet, Johnson’ın dairesindeki tadilat giderlerini kendi imkânlarıyla karşıladığını ileri sürüyor.

SEÇİM KOMİSYONU

Ülkede 2001 yılında kurulan Seçim Komisyonu, Birleşik Krallık’taki siyasi partilerin finansmanını düzenleyen bağımsız bir organ olarak, siyasi partilere yapılan bağışların kurallara uygun olup olmadığını izliyor.

Siyasi partilerin ve kampanyacılarının, bağışları Seçim Komisyonu’na bildirme zorunluluğu bulunuyor.

Seçim Komisyonu, Siyasi Partiler, Seçimler ve Referandumlar Yasası uyarınca kendi yaptırımlarını da uygulayabiliyor.

YENİ POSTA – LONDRA

FOTO: A.A.