Başbakanlıktaki eğlence partileri: İngiliz polisi soruşturma başlattı

Başbakanlıktaki eğlence partileri: İngiliz polisi soruşturma başlattı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 26.01.2022
Düzenleme: 26.01.2022 11:22
18
A+
A-

İngiltere’de polis, Covid-19 kısıtlamalarının ihlal edildiği öne sürülen Başbakanlık ve bazı hükümet binalarındaki partilerle ilgili soruşturma başlatma kararı aldı.

 

Londra Polis Şefi Cressida Dick, yaptığı açıklamada, partilerle ilgili kıdemli memur Sue Gray’in soruşturmasından kendilerine bilgi aktarıldığını söyledi. Başbakanlıkta görevli polislerden de bilgi aldıklarını kaydeden Dick, son 2 yıldaki eğlence partileri ve benzer etkinliklerin soruşturulacağını belirtti.

Dick, yalnızca “önemli noktalarda” bilgilendirme yapacağını ifade ederek, soruşturmanın ne zaman biteceğine ilişkin bilgi vermedi. Partilerle ilgili ilk iddiaların ortaya çıktığı Aralık 2021’den itibaren baskı altında olan Cressida Dick, soruşturma başlatma taleplerini bugüne kadar reddetmişti.

İşçi Partisinden Angela Rayner, soruşturma altında Boris Johnson’ın nasıl Başbakan olarak kalabileceğini sorgulayarak, “Muhafazakar Parti milletvekilleri onu desteklemeyi bırakmalı ve o da sonunda doğru olanı yapıp istifa etmeli” dedi.

Muhafazakâr Partinin Avam Kamarası Lideri Jacob Rees-Mogg ise polis soruşturması başlatıldıktan sonra yaptığı açıklamada, “liderliği altında olmaktan onur duyduğunu” söyleyerek, Başbakan’ın salgın döneminde yaptıklarını sıraladı.

EĞLENCE PARTİLERİ İDDİALARI

Başbakanlıkta kısıtlamaların ihlal edildiği öne sürülen parti ve benzer etkinliklerin sayısı, Johnson’ın 2020’deki ilk karantina sırasında Covid-19 kısıtlamalarına aykırı olmasına rağmen bir doğum günü partisi yaptığının ortaya çıkmasıyla 17’ye yükselmişti.

Johnson’ın bunlar arasında yer alan ve 20 Mayıs 2020’de Başbakanlık bahçesinde düzenlenen bir partiye de katıldığı belirlenmişti.

İddiayı doğrulayarak özür dileyen Johnson, “kendi içkinizi getirin” denilerek personelin davet edildiği etkinliğin “iş etkinliği” olduğunu sandığını söylemişti.

Muhalefet ve Johnson’ın lideri olduğu Muhafazakâr Parti’den bazı milletvekilleri, Başbakan’ın istifasını isterken, düzenlenen etkinliklerle ilgili kıdemli memur Sue Gray’in rapor yazması istenmişti. Gray’in bu hafta içinde yayımlaması beklenen raporunun, Johnson’ı zor durumda bırakabileceği belirtiliyor.

YENİ POSTA – LONDRA

FOTO: AA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.