Basınç, görünür bir hal aldı: Ukrayna savaşı nedeniyle Almanya Başbakanı baskı altında

Almanya’nın Ukrayna savaşındaki temkinli tutumu Başbakan Scholz’u eleştirilerin odağına oturttu. Muhalefetten Hıristiyan Birlik, haftaya meclise getirmeyi planladığı önergeyle koalisyonda çatlak yaratmayı hedefliyor.

 

Ukrayna savaşındaki temkinli tutumu nedeniyle son haftalarda muhalefet, Sosyal Demokrat Parti’li (SPD) Başbakan Olaf Scholz’u sert biçimde hedef alıyordu. Şimdi onlara, koalisyon ortağı Hür Demokrat Parti (FDP) ile Yeşiller de eklendi.

Scholz’u eleştirilerin hedefi haline getiren, Ukrayna’ya ağır silahlar gönderilmesine yanaşmaması. Hıristiyan Demokrat ve Sosyal Birlik (CDU/CSU) partileri, 16 yıl boyunca ülkeyi yönetmemiş gibi Rusya’ya özellikle enerji alanındaki bağımlılıktan şimdiki Başbakan Scholz ile partisi SPD’yi sorumlu tutuyor.

CDU Genel Başkanı Friedrich Merz ve ekibi, Başbakan Scholz üzerindeki baskıyı gün geçtikçe artıyor. CDU/CSU Meclis Grup Başkan Yardımcısı Johann Wadephul, eleştirinin dozunu daha da artırarak, Başbakan Scholz’un Ukrayna’ya ağır silahlar gönderme kararı almaması halinde haftaya parlamentoya bu konuda önerge sunacaklarını ve açık oylamayla önergenin çoğunluğu sağlayacağından emin olduklarını savundu.

Haberin devamı için tıklayın:

https://www.dw.com/tr/ukrayna-savaşı-nedeniyle-almanya-başbakanı-scholz-baskı-altında/a-61563966

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: AA