Başkonsolos Serdar Deniz’in “yeni nesil” endişesi: “Melez dil ortaya çıkacak”

Başkonsolos Serdar Deniz’in “yeni nesil” endişesi: “Melez dil ortaya çıkacak”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 22.10.2021
Düzenleme: 22.10.2021 09:58
68
A+
A-

Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz Türkiye kökenli anne ve babalara yönelik düzenlenen bir toplantıda, düşük katılımın gözlendiği ve eyalette kaldırılan Türkçe derslerine işaret ederek, bir süre sonra bir “melez dil” ortaya çıkmasından endişe duyduğunu belirtti.

Nürnberg Müsiad/Nord Bayern e.V tarafından “Ebeveyn olarak çocuğuma, okul hayatında en etkili nasıl destek olabilirim” konulu bir toplantıda konuşan Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz, Türkçe için alarm verdi. Başkonsolos Deniz, şu saptama ve görüşlerini dile getirdi:

Baskonsolos Serdar Deniz

“60 yıl önce Almanya’ya gelen ailelerin çocuklarından bazıları iyi meslek sahibi olarak dikkat çekici görevlere geldi. Maalesef bazı veliler çocuklarına Türkçe dersleri aldırmak istemedikleri gibi bazı veliler de Türkçe derslerine giden çocuklarının Türkçe derslerine katılmasında çocuklarına zorlama yapamadı. Bunu fırsat bilenler, Alman eğitim müfredatında ders geçme notu olarak kabul edilen Türkçe dersini kaldırdı. Dördüncü, beşinci nesilden sonraki jenerasyonumuzda entegrasyon durumu söz konusu olacak. Yeni bir melez dil ortaya çıkacağı görülüyor. Çocuklarımız ve gençlerimizin hatta bazı ailelerin Almanca, Türkçe karışımı melez dil konuşması bunun göstergesidir. Türk toplumunun Almanya’da çok daha fazla başarı elde etmesi, iyi meslek sahibi gençlerimizin sayısının çoğalması için öğretmenler kadar ailelere de büyük görevler düşüyor.”

”MELEZ DİLLE TÜRKÇE YOK OLACAK”
Toplantıda söz alan Eğitim Ataşesi Dr. Mune Savaş da, eğitimin hayati önem taşıyan bir konu olduğuna dikkat çekerek, “Geleceğimizin mimarı çocuklarımız iyi eğitim almazsa, gelecekleri tehlikeye girecektir. Alman eğitim sistemine ayak uyduramayan çocuklarımızın sayısı çok olduğundan akademik başarısı azalmaktadır. Melez dille Türkçenin tamamen yok olması gündemde. Türkçe derslerine çocuklarımızı göndermek akademik başarısını artıracaktır. Türkçe dilimize, kültürümüze, gelenek ve göreneklerimize sahip çıkmak bizlerin görevi olmalıdır” dedi.

Halil Cesur

Anadilini iyi öğrenmiş bir çocuğun diğer dilleri öğrenmesinin daha kolay olduğunu belirten Savaş, “Görev bölgemize Türkiye’den gelen 29 öğretmenimiz, çocuklarımızın anadillerini unutmamaları için çaba sarf etmektedir. Türkçe eğitim almasıyla çocukların Almanca-Türkçe karışık bir dilin konuşmasının önüne geçilmesi gerekir. Özgüvenli çocuklar yetiştirmek, onların iyi Türkçe eğitim almasıyla olacaktır” diye konuştu. 

Dr.Mune Savaş

Öte yandan Nürnberg Müsiad salonunda düzenlenen ve eğitim danışmanı Halil Cesur’un konuşmacı olarak katıldığı toplantıda, Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz, Eğtim Ataşesi Dr. Mune Savaş’ın yanı sıra, Nürnberg Müsiad Başkanı Haluk Dokur, TGMN Başkanı Bülent Bayraktar, UID Bölge Başkanı Yılmaz Deliduman, CHP Kuzey Bavyera Birlik Başkanı Rifat Çolak ile birlikte Nürnberg ve çevresindeki STK’ların temsilcileri hazır bulundu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Nürnberg Müsiad Başkanı Haluk Dokur, “Yaptığımız etkinliklerde yanımızda olan Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz, Eğitim Ataşesi Mune Savaş ile Nürnberg Müsiad yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum” dedi. 

“TÜRKİYE KÖKENLİ GENÇLER AKRANLARINA GÖRE İKİ YIL KAYBEDİYOR”

Müsiad yönetim kurulu üyesi ve eğitim danışmanı Halil Cesur ise konuşmasında okul sonrası mesleki hayata geçişin önemine değindi. Cesur, Almanya’da yaşayan Türk gençlerinin çoğunun emsallerine kıyasla okul hayatından meslek hayatına geçişte ortalama iki yıl kaybettiklerini belirtti.

Hali Cesur ve Haluk Dokur

Cesur, “Gençlerimiz, sevmediği meslek üzerine eğitim alırsa, yanlış meslek seçerse yaptığı işlerde başarısı azalır. Bu nedenle gençlerimizin geleceğini karartmak istemiyorsak, onların meslek eğitimi konusunda uzman danışmanlarla görüşme yapması faydalı olacaktır. Mutsuz bir şekilde işe gitmek zorunda olmak psikolojik sorunlara neden olabildiğinden, gençlerin meslek seçimi önemlidir” dedi. 

“EĞİTİMDE ÖĞRETMEN KADAR AİLE DE BÜYÜK ROL OYNAR”

Çocukların okul hayatını etkileyen birçok nedenin olduğuna da dikkat çeken Cesur, çocukların okul hayatını şekillendirmede ailenin, öğretmenler kadar büyük rol oynadığını ve eğitim konusunda ailenin bilinçli hareket etmesi gerektiğini belirtti. Cesur, çocuklarımızın ve gençlerimizin toplum içinde, “Neden notların iyi değil? Komşunun çocuğu  okudu, sen neden okuyamıyorsun?” gibi cümlelerle rencide edilmesinin yanlışlığını da vurguladı.

İLHAN BABA – NÜRNBERG

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.