Batılı ülkelerin Ukrayna mesaisi: Gözler sınırda

Scholz ve Biden, Rusya’ya karşı Ukrayna’ya ilerlemesi durumunda yaptırım uygulanması konusunda anlaştı. Macron ise beş saat boyunca Putin’le görüştü. Batılı liderlerin Ukrayna mesaisi bugün de devam etti.

 

Almanya Başbakanı Olaf Scholz başbakan olduktan sonra ilk ABD ziyaretini gerçekleştirdi. Scholz, ABD Başkanı Joe Biden’la Washington’daki görüşmesinde Ukrayna krizinde Rusya’ya karşı yeterince baskı yapmadığı yönündeki eleştirileri gidermeye çalıştı. Scholz, Rusya’ya karşı sert açıklamalar yapan Biden’la birlik mesajı vererek Ukrayna krizinde ortak hareket edileceğinin altını çizdi.

İkili görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında Rusya’nın Ukrayna’ya askeri operasyon düzenlemesinin ”büyük bir hata” olacağını söyleyen Biden, ”Putin’in böyle bir operasyon talimatı vermesi durumunda Rusya, yüksek bedeller öder. Avrupa ve dünyanın geri kalanına da yıkıcı sonuçları olur” şeklinde konuştu. Rusya’nın askeri girişiminde bulunması durumunda Rusya’dan Almanya’ya uzanan Kuzey Akım 2 adlı doğal gaz boru hattı projesinin de anlamını yitireceğini ifade etti.

YENİ POSTA – BERLİN

Kaynak: www.dw.com

FOTO: AA