Bavyera İçişleri Bakan Joachim Hermann: “Demokratlar aşırı sağcılarla omuz omuza yürümemeli”

Nürnberg Metropol Bölgesi Aşırı Sağa Karşı Birliği’nin hafta sonunda düzenlediği ve yaklaşık iki bin kişinin katıldığı buluşmada Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı Joachim Herrmann aşırı sağın yakınında olunmaması gerektiğini yeniden vurguladı.

Federal Almanya’nın Nürnberg kentinde on binlerce kişi koronavirüs tedbirlerine karşı sokağa çıktı. Eski Nazi kongre binasının önünde toplanan 12 bin kişi zorunlu aşı ve korona önlemlerini protesto etti. Gösterilere çok sayıda neonazinin de katıldığı da gözlendi. Organizatörlerin bin katılımcı beklemesine karşın sosyal medya üzerinden aşırı sağ grupların yaptığı çağrı ile çok sayıda neonazinin de göstericilerin arasında yer aldığı dikkat çekti.

Öte yandan sağ popülist  Almanya için Alternatif Partisi’nin (AfD) çağrısına ise 2 bin kişi Nürnberg’in güney mahallesinden katıldı. Burada parti başkanı ve federal milletvekili Alice Weidel ve federal meclis milletvekili Tino Chrupalla katılımcılara seslendi. Katılımcıların büyük bir bölümünün maske takmadığı dikkat çekti. Yüzlerce kişi bu toplantıyı görüş mesafesinde protesto etti.

DEMOKRATLARIN ÇAĞRISINA  İKİ BİN KİŞİ KATILDI

Nürnberg Metropol Bölgesi Aşırı Sağa Karşı Birlik de (Allianz gegen Rechtsextremismus in der Metropolregion Nürnberg) Nürnberg’in İnsan Hakları Caddesi’nde bir karşı buluşma düzenledi. Toplantıda Birlik Başkanı Stephan Doll, Nürnberg Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Joachim Ficker, Nürnberg Büyükşehir Belediye Başkanı Marcus König ve Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı Joachim Herrmann halka seslendi.

Bakan Herrmann, korona protestolarında aşırı sağ ve antisemitizm eğilimlerinin arttığına işaret ederek ”Demokratlar aşırı sağcılar ile omuz omuza yürümemeli” dedi.

“AŞIYI BİR KALECİ OLARAK GÖRMEK GEREKİR”

Başhekim Prof. Dr. Ficker ise korona tedbirleri  karşıtı toplantılarda bilime aykırı tezlerin yayıldığını ve bu eğilimlerin insanların hayatını tehlikeye soktuğunu belirtti. “700’den fazla insan bu virüs nedeniyle öldü. Aşıyı bir futbol takımının kalecisi olarak görmek gerekiyor. Dünyanın en iyi kalecisi de gol yiyebilir. Gol yiyiyor diye maça kalecisiz çıkmak aptallık” dedi.

Nürnberg Büyükşehir Belediye Başkanı Marcus König de bu pandemiden çıkış yolunun azami aşılanmaktan geçtiğini belirtti.

BAŞKAN MARCUS KÖNİG: “HALKIMIZIN SAĞLIĞI İÇİN SOKAKTAYIZ”

Başkan König “Maalesef Nürnberg’in çeşitli bölgelerinde bugün aşırı eğilimli insanlar sokaklarda. Biz demokratlar ise bu meydandayız. Halkımızın sağlığı ve bütünlüğü için bugün İnsan Hakları Şehri’nin İnsan Hakları Sokağındayız” diye konuştu.

Birlik başkanı Stephan Doll da her zaman olduğu gibi, birlik üyelerinin aşırı sağa karşı omuz verdiğini belirtti. Aşırı Sağa Karşı Birlik’te Nürnberg Metropol Bölgesi’nin hemen hemen her belediyesi ve çeşitli sivil toplum kuruşları üye olarak yer alıyor.

“Birlikte Korona ve Bölücülüğe Karşı. Demokrasi ve İnsanlığa Destek” sloganı altında hazırlanan çağrı görsellerinde ise Nürnberg Uyum Meclisi Başkanı İlhan Postaloğlu’nun da imzası var. 

Diğer taraftan etkinliğe Birlik üyesi Nürnberg Metropol Bölgesi Türk Toplumu Başkanı (tgmn) Bülent Bayraktar ve Medina Derneği temsilcisi Ali Nihat Koç da katıldı. Konuşmaların ardından iki bin kişi bir ışık zinciri oluşturdu. Nürnberg kentinde koronavirüs dolayısıyla ölen bin kişi için mum yakıldı ve katılımcılar bir dakika saygı duruşunda bulundular.

Nürnberg Büyükşehir Belediye Başkanı Marcus König ve Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann Bülent Bayraktar’a desteklerinden ve katılımından dolayı teşekkür etti. 

YENİ POSTA – NÜRNBERG