Beline kadar uzun saçlarını bağışladı: Kanserli çocuklar için saçlarını kestirdi

Almanya’nın Hannover kentinde yaşayan Melisa Hilgengeld beline kadar uzun saçlarını kanserli çocuklar için kestirdi ve Alman Kanserle Mücadele kurumuna bağışladı.

Melisa Hilgengeld adlı genç kız halası kansere yakalanınca söz konusu hastalıkla mücadele edenlere karşı sosyal sorumluluk ve hassasiyet hissetmeye başladığını ve dayanışma için ilk adım olarak Alman Kanser Yardımı (“Deutsche Krebshilfe”) kurumunun işbirliği içinde olduğu www.haare-spenden.de platformunun saç bağışı kampanyasına katıldığını belirtti.

Hannover’de Steintor semtindeki Cengiz Mutlu’ya ait İstanbul Kuaför salonuna giderek saçlarını bağış için kestirmek istediğini söyleyince sahiplerinin de ücret talep etmediğini ve dayanışma gösterdiğini söyleyen 27 yaşındaki Hannover doğumlu Melisa Hilgengeld, Almanya’da kanserli çocuklara yönelik saç bağışı kampanyası hakkında şu bilgileri verdi:

HALA SEVGİSİ HAREKETE GEÇİRDİ

“Halamı çok seviyorum ve böyle bir rahatsızlık geçirince ben de bir şey yapak istedim. Araştırınca karşıma saç bağışı kampanyası çıktı. Saçlarım belime kadar uzundu ve gözümü kırpmadan kestirip bağışladım.

Korona döneminde kuaförlerin şu anda yalnızca ıslak saçı kesmesine izin veriliyor ancak bu bir sorun değil. Örgüyü kestirip sonra da kurutabilirsiniz. Böylece korona krizinde bile saçınızı bağışlayabilirsiniz. Önemli olan, saçın küflenmemesi için örgünün kuru gönderilmesi.

Aslında saçınızı kendiniz de kesip gönderebilirsiniz. İletişim bilgilerinizle birlikte saç bağışını posta yoluyla gönderebilirsiniz.

Saçın işlenebilmesi için ve örgü haline getirilebilmesi için en az 25 santim uzunluğunda olması gerekiyor. Ancak ben 30 santimetre uzunluğunda teslim ettim. Çocuklara bu şekilde bir adım atabilmekten mutlu oldum. Umarım saçları uzun herkes bu kampanya ile çocuklara ulaşır.”

SAÇ BAĞIŞI KAMPANYASI

Deutsche Krebshilfe, web sitesindeki saç bağışı kampanyasına ilişkin açıklamasına göre 30 santimetre veya daha uzun saç bağışı için, işbirliği içinde olduğu ortağı Rieswick & Partner’dan bağışlar alıyor. Açıklamaya göre, saç bağışı için saçın her zaman ideal olarak örgülü olması gerekiyor. Kalın saçlarınız varsa, saçınızı birden fazla örgüye de bölebilirsiniz. Saç, örgünün üzerinden kesilmelidir. Peruğun üretimi sırasında saç uzunluğunun birkaç santimetresi sıklıkla kaybedildiğinden, saç bağışının mümkün olduğu kadar uzun olması gerekiyor.

Alman Kanser Yardımı kurumunun açıklamasında boyalı saçlar sadece sağlıklı olduğu sürece bağışlanabiliyor. Permalı ya da  kalıcı olarak düzleştirilmiş saçlar ise saç bağışı için uygun değil.

“Deutsche Krebshilfe”  peruk üreticisi Rieswick & Partner GmbH (www.haare-spenden.de) ile işbirliği yapıyor. Rieswick & Partner, 30 santimetre uzunluğundaki saç bağışı için adı geçen kuruma ve Alman Kanserli Çocuklarla Yardımlaşma kuruluşuna gönüllü bağışta bulunuyor. Bağış miktarı bağışlanan saçın uzunluğu, ağırlığı, yapısı, rengi ve genel durumuna göre belirleniyor.

PERUK ÜCRETSİZ Mİ?

Açıklamaya göre bağışlanan saçların kanser hastalarına ücretsiz ulaşıp ulaşmadığı ise sık sık soruluyor. Kadınlar bir doktora “peruk” yazdırabilir. Bu durumda, yasal sağlık sigortaları bir peruk için masrafları veya bir yardımı ödüyor. Bu aynı zamanda çocuklar ve gençler için de geçerli. Bazı sağlık sigortası şirketleri kemoterapi sırasında kısa süreli saç dökülmesini veya yaşa bağlı saç dökülmesini makul veya kabul edilebilir buluyor. Erkekler için ise durum farklılık gösterebiliyor.

ZEYNEP KESER – HANNOVER