Berat Albayrak’ın e-postaları: AİHM’den RedHack davasında hak ihlali kararı 

Berat Albayrak’ın e-postaları: AİHM’den RedHack davasında hak ihlali kararı 
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

AİHM, RedHack adlı hacker grubunun sızdırdığı Berat Albayrak’a ait e-postaları haberleştirdikleri için tutuklanan gazeteciler Tunca Öğreten ve Mahir Kanaat’ın ifade özgürlüklerinin ihlal edildiğine hükmetti.

AİHM, e-postaları haberleştirdikleri için gözaltına alınan ve tutuklanan Tunca Öğreten ve Mahir Kanaat’in “ifade ve basın özgürlüğü” ve “özgürlük ve güvenlik hakları”nın ihlal edildiği sonucuna vardı. Haberlerin yayınlandığı tarihte Tunca Öğreten “Diken” haber portalı, Mahir Kanaat ise “BirGün” gazetesi için çalışıyordu.

Kararda, davacı gazeteciler hakkındaki gözaltı ve tutukluluk kararlarının Türk mahkemeleri tarafından yeterince gerekçelendirilmediği not edildi. Dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a ait, WikiLeaks platformu üzerinde de yayınlanmış e-postaları indirip haberleştirmenin “basın özgürlüğü” kapsamına girdiğine işaret eden AİHM, haber nedeniyle gazetecilerin somut kanıt olmaksızın terör örgütü üyeliğinden suçlanmasının “tarafsız bir gözlemciyi ikna etmek için yeterli olmadığı” vurgusunu yaptı.

Haberin devamı için:

https://www.dw.com/tr/aihmden-redhack-davasında-hak-ihlali-kararı/a-57568020

YENİ POSTA – STRASBOURG

FOTO: A.A.