Berlin Türkçe gazeteye kavuştu: “Aktuell Berlin”e okurdan tam destek

Federal Almanya’nın başkenti Berlin, uzun yıllar sonra yeniden bir Türkçe gazeteye kavuştu. Gazeteci-yayıncı Sadık Karslı yönetimindeki Aktuell Berlin’e, daha ilk sayısında okurdan tam destek geldi.

Almanya’nın başkenti Berlin’de yaklaşık 10 yıllık bir aradan sonra yepyeni bir Türkçe gazete okurla buluştu. Sektörel dergiler başta olmak üzere çok sayıda yayını okurla buluşturan Sadık Karslı, başkentteki uzun süreden bu yana devam eden Türkçe gazete eksikliğine “Dur!” dedi ve Aktuell Berlin’i yayınlama kararı aldı.

Sadık Karslı

Salgın döneminde böyle bir kararı almanın nasıl bir risk içerdiğinin bilincinde olduğunu bildiren Sadık Karslı, Türkçe yayıncılığın güçlüklerine rağmen kentte anadilde gazete ihtiyacı nedeniyle bu adımı attığını dile getirdi. Başkentte yirmiye yakın Türkçe derginin mevcut olduğunu kaydeden gazeteci ve yayıncı Sadık Karslı “Dijital ortamın print medyayı bitirdiği söylemlerinin baskın olduğu şu günlerde  sadece bölgedeki ihtiyaç nedeniyle değil aynı zamanda 70, 80 ve 90 kuşağı hâlâ dokunabileceği, kokusunu duyabileceği bir gazete olsun istiyor” dedi.

BÜYÜK EKSİKLİKTİ

Aktuell Berlin Genel Yayın Yönetmeni Sadık Karslı özetle şunları aktardı:

“Özellikle evlere kapandığımız, salgın kıskacında olduğumuz şu günlerde sosyal medyanın gücünü biliyoruz. Hem yayında, hem sosyal medyada bu gücü kullanarak, gazetecilik yapma içgüdüsüyle, çıkardığımız dergilerin yanına bir de gazete ekledik. Berlinliler ilk sayısıyla birlikte bu yayına büyük destek verdi. Böylesi bir metropolde Türkçe yayımlanan bir gazetenin olmaması büyük bir eksiklikti. Şimdi pandemiye rağmen, hem anadilimizi yaşatmak hem de başkentten haberler aktarmak ve toplumun sesi olabilmek için canla başla yola devam edeceğiz.”

YENİ POSTA – BERLİN