Berlin’de cumhurbaşkanı değişmeyecek: Steinmeier’e muhalefetten de destek

Almanya’da 13 Şubat’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalefette bulunan Hıristiyan Birlik partileri (CDU ve CSU) tekrar aday olan Frank-Walter Steinmeier’i destekleyeceklerini açıkladılar.

 

Federal Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in, bu görevini ikinci bir dönem daha sürdüreceği kesinleşti. Muhalefette bulunan Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) ve Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partilerinin yönetimleri, seçimde tekrar aday olan 12’nci Cumhurbaşkanı Steinmeier’i destekleme kararı aldı. Almanya’da cumhurbaşkanını, Federal Meclis üyelerinin yanı sıra eyaletlerin belirlediği temsilcilerden oluşan Federal Seçiciler Kurulu belirliyor. Şubat ayındaki seçimlerde 1472 kişi oy kullanacak.

Anayasa’nın 54’üncü maddesine göre seçimi kazanmak için ilk iki turda salt çoğunluk yeterli oluyor. İlk iki turda yeterli oy alınmaması durumunda üçüncü turda en fazla oy alan aday cumhurbaşkanı seçiliyor.

Daha önce de hükümeti oluşturan Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller (Die Grünen) ve Hür Demokrat Parti (FDP) Steinmeier’i destekleyeceklerini açıklamıştı.

5 Ocak 1956 doğumlu deneyimli siyasetçi Steinmeier, SPD’den Dışişleri Bakanlığı görevinde bulunmuştu. Federal Almanya’da cumhurbaşkanı 5 yılda bir seçiliyor.

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: AA