Biden’dan petrol kesintisi açıklaması: Sonuçları olur

Biden’dan petrol kesintisi açıklaması: Sonuçları olur
REKLAM ALANI
Yayınlama: 15.10.2022
9
A+
A-

ABD Başkanı Joe Biden, OPEC+ eğer kasım ayından itibaren petrol üretiminde kesintiye giderse, bu kararın “sonuçları olacağını” söyledi.

ABD, bilhassa Suudi Arabistan’la ilişkilerini yeniden gözden geçirmeyi planlıyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC ve örgütün Rusya’nın da aralarında bulunduğu müttefikleri (OPEC+), bu adımı atmaya geçen hafta karar vermişti. Biden’ın açıklamasını memnuniyetle karşılayan yorumcular, Riyad’ı ihanetle suçluyor.

NEUE ZÜRCHER ZEITUNG (İsviçre)

SERT TEPKİNİN NEDENİ ANLAŞILABİLİR

Neue Zürcher Zeitung, Biden’ın Riyad’ı cezalandırmakta haklı olduğu kanısında:

“Petrol fiyatlarının yükselmesi karşısında temmuz ayında … gururunu bir kenara bırakarak Veliaht Prens’i petrol üretimini artırmaya ikna etmek için Cidde’ye gitmişti. … Suudi Arabistan’ın, istediğinin tam tersini yapmasıyla şimdi öfkesi daha da büyümüş oldu. Üstelik, ABD’deki hayli önemli ara seçimlere birkaç hafta kalmışken ve bir de Ukrayna’ya karşı sürdürdüğü savaşta petrol fiyatlarının artmasıyla kasasını daha da çok dolduracak olan Rusya’yla yaşanan çatışmanın tam ortasında. … Biden’ın, Suudi Arabistan’a verilen desteğin devam etmesinin açık koşullara bağlı olduğuna dair net bir mesaj göndermesinin vakti geldi. Bunun ilk adımı, silah sevkıyatlarının durdurulması olabilir.”

VEČERNJI LIST (Hırvatistan)

ABD BAŞKANI İÇİN BÜYÜK UTANÇ

Večernji list, Joe Biden’ın Riyad’la ilişkileri korumak adına elinden ne geliyorsa yaptığı ama bunun karşılığında hançerlendiği analizinde bulunuyor:

“Muhammed bin Selman adeta Biden’ı sırtından bıçakladı diyebiliriz. Üstelik bir de Biden daha temmuz ayında eli kanlı veliahtı ziyaret etmek için Cidde’ye gitmişken. Bu buluşma sayesinde Biden, Bin Selman’a meşruiyet kazandırmış ve bizzat kendi tutumuyla çelişmişti. Çünkü Biden seçim kampanyasında, 2018’de gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın korkunç bir şekilde öldürmesi dolayısıyla Bin Selman’ı tehdit etmiş ve onu ‘yalnız bırakacağını’ öne sürmüştü.”

THE GUARDIAN (İngiltere)

UYANIŞ ÇAĞRISI

The Guardian, petrol üretiminde kesintiye gitme kararı karşısında bütün Batı’nın Suudi Arabistan’la ilişkisini yeniden gözden geçirmesi gerektiği tespitinde bulunuyor: ”Suudiler ve OPEC üyeleri, Rusya’nın saflarına geçerek ABD’nin ve enerji kıtlığı çeken Avrupa’nın karşısına dikiliyor. … Suudi Arabistan’ın ABD ve Büyük Britanya silahları sayesinde Yemen’de sürdürdüğü savaş, ilişkilerin yeniden gözden geçirilmesi için iyi bir başlangıç noktası olabilir. İran’la yapılan ve Suudilerin şüpheyle yaklaştığı nükleer anlaşmasını kurtarma yönündeki çabaların iki katına çıkarılması, baskıcı Riyad’ın yeniden hakikat zeminine çekilmesine yardımcı olabilir.”

STRANA (Ukrayna)

YENİ DURUM MOSKOVA’NIN İŞİNE YARIYOR

Strana, AB’nin uyguladığı yaptırımların kısmen de olsa altının oyulduğu analizinde bulunuyor:

”AB’nin Rusya’dan ithal edilen petrole uyguladığı ambargo, aralık ayından itibaren yürürlüğe girecek. … Rusya, Avrupa’ya yönelik arzın durdurulmasını büyük ölçüde üretimi kısma kotasıyla ‘dengeleyecek’ ve başka ülkelere neredeyse aynı hacimde ve yüksek bir fiyatla petrol ihraç etmeye devam edebilecek. … Bu bir yandan da kesilen Rus petrolünün başka kaynaklardan elde edilecek enerjiyle ikame edilecek olması dolayısıyla, Batı’nın maliyetlerini önemli ölçüde artıracak.”

THE ECONOMIST (İngiltere)

BİDEN’A TOKAT GİBİ

The Economist, üretimi azaltma kararının Batı’da pek de hoş karşılanmayacak bir hamle olduğuna inanıyor:

 “Talebin düşmesi karşısında fiyatları desteklemek için 2020’de örgütün yaptığı devasa üretim kesintileri sonrasında, OPEC+’ın pazar payı hâlâ toparlanamadı. Üretimi şimdi tekrar sınırlamak, kartelin pazar payını daha da düşürebilir. Kesinti kararı, zor geçmesi beklenen ara seçimler yaklaşırken geçtiğimiz günlerde daha fazla petrol pompalamaya ikna etmek için Suudi Arabistan’ı ziyaret eden ABD Başkanı Joe Biden tarafından da hoş karşılanmadı.”

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: AA

KAYNAK: https://www.eurotopics.net/tr/289543/biden-dan-petrol-kesintisi-aciklamasi-sonuclari-olur

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.