BioNTech uyum için de mükemmel bir örnek oldu: Alman bakanın gözlemleri

Pandemi sürecinde Nürnberg Metropol Bölgesi Türk Toplumu (“tgmn”) Almanca ve Türkçe yapılan dijital söyleşilerle halkı bilgilendirmeye devam ediyor.

Nürnberg Metropol Bölgesi Türk Toplumu Başkanı Bülent Bayraktar’ın şimdiye kadar gerçekleştirdiği 31 canlı söyleşiye Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz, Bavyera Milletvekili Arif Taşdelen, Nürnberg, Fürth ve Erlangen büyükşehir belediye başkanları, belediye encümenleri, STK yöneticileri ve esnaf temsilcileri katıldılar. Söyleşilerin ilgi görmesi ve 100 binden fazla tıklanmış olması dikkat çekti.

32’nci “tgmn Live” söyleşisinin konuğu Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann oldu. Herrmann aynı zamanda eyalette uyum ve spordan sorumlu bakan. Söyleşide öne çıkan bazı ifadeler şöyle:

Eyalet İçişleri Bakanı Joachim Herrmann:

“Medya, genelde korona kurallarını eleştirenlere ve kurallara uymayanlara odaklanıyor. Aslında kurallar toplum tarafından büyük destek görüyor ve çoğunluk kurallara uyuyor. Pandemi sürecinde sadece kurallara uyanlara değil, destek olanlara da teşekkür ediyorum. Komşusunun hal ve hatırını soranlara, alışverişlerini yapanlara.”

Bülent Bayraktar:

“Biz de derneklerin katkılarını bir kez daha övmek istiyoruz. STK’lar pandemi sürecinde gerek maske üreterek, gerek yemek servisi yaparak önemli katkı sağladılar. Esnaflarımızın da sağlık çalışanlarına büyük katkısı oldu. Kesinlikle bu dayanışma tarih kitaplarında yerini alacak.”

BİONTECH UYUM İÇİN MÜKEMMEL BİR ÖRNEK

Joachim Herrmann:

“Yeni vatandaşlarımız dünyada en iyi aşıyı buldular. Öte yandan Avrupa bazında aşılama konusunda problemlerimiz var. Randevu sisteminde de problemlerimiz var. Elimize geçen her aşıyı şu anda değerlendiriyoruz. Aşı çeşitleri ve miktarı önümüzdeki günlerde artacak. Aşılamanın olumlu etkilerini şimdiden görüyoruz. Bavyera eyaletinde ücretsiz test stratejimiz devam edecek. Okullar açılınca oralarda da ücretsiz testler yapacağız. Ne kadar çok test yaparsak o kadar çok güven sağlıyoruz.

OKULLARIN KAPANMASI EN ÇOK EĞİTİMSİZ AİLELERİN ÇOCUKLARINI VURACAK

Eğitim konusu çok, çok önemli. Kapanmadan dolayı okula yeni başlayanların okuma ve yazmada büyük problemleri olduğunu görüyoruz, bilhassa eğitimsiz ailelerin çocuklarında. Diğer sınıflarda da problemler mevcut. Dijitalleşmede maalesef istediğimiz noktada değiliz.

KAPANMADAN ESNAF ŞİKAYETÇİ

Kapalı şirketlerin açılması için çalışıyoruz. Ensidanz değeri 35 olarak hedef, ama 35’in üzerinde de açılma olacak. Berberlerin açılması ilk adım. İşyerlerine yardımların geç ulaşması doğru bir eleştiri. Biran evvel buradaki eksikleri gidermek için bugün bakanlar kurulunda yeni kararlar aldık. Biz de kapanmayı sonsuza dek sürdürmek istemiyoruz. Biz de açılmak istiyoruz. Ama temkinli bir şekilde bu süreci yürüteceğiz.”

SPOR DERNEKLERİ KRİZDE

Gerçekten de spor dernekleri mağdur. Bu konu ile az önce Bavyera Spor Federasyonu ile bir çevrimiçi görüşmem oldu. Elimizden gelen yardımları yapıyoruz. Pek yakında açık havada icra edilen sporları serbest bırakmayı kademe kademe planlıyoruz. İnsanların spor yapması da toplumun sağlığı için çok önemli. Fit olanlar korona virüsü çok az hasar ile atlatabiliyor.

MÜSLÜMANLARA, MUSEVİLERE VE YABANCILARA SALDIRILAR

Halle ve Hanau kentlerindeki saldırı örneklerini yaşadık. Müslümanlara, Musevilere ve yabancılara ayrımcılıkta hepimize büyük görevler düşüyor, sadece yetkililere değil. Irkçılık ancak toplumda kabul görürse yeşerebilir. Irkçılığı hep beraber engellememiz gerekiyor. Bu doğrultuda derneğinizin faaliyetlerini çok önemli buluyorum. Ortak yaşama konusuna hedeflenmemiz gerekiyor.

Anayasamızı baz alarak, ‘Senin dinin bana, benim dinim bana’ dememiz gerekiyor. Diyalog içinde ortak yönlerimize odaklanmamız gerekiyor. Saygı ve tolerans çok önemli değerler.”

YENİ POSTA-NÜRNBERG