Bir 10 Kasım ve Cumhuriyet açıklaması: “Avrupa’da da Cumhuriyet’in kazanımlarını koruyacağız”

png_20211109_185244_0000
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

Almanya’da kültür ve sanat alanında etkin faaliyetler sürdüren ve kültürler arası buluşmaları sahneye taşıyan Turkuaz e.V., Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu  Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 83’üncü yılında bir açıklama yayımladı.

www.turkuaz-art.de web sitesindeki açıklamada “Cumhuriyetin neredeyse tüm kazanımlarının ortadan kaldırıldığı günümüzde tarihsel bir lider olan Mustafa Kemal Atatürk’ü özlemle ve minnetle anıyoruz” ifadesine yer verildi.

BİR AYDINLANMA PROJESİ: TÜRKİYE CUMHURİYETİ

Bir özgürlük, çağdaşlaşma ve aydınlanma projesi olan laik Cumhuriyet’in her alanının ve toprak bütünlüğünün ağır saldırıların hedefinde olduğuna ve karanlığa, gericiliğe hasret duyanların kuşatması altında kaldığına işaret edilen Turkuaz’ın 10 Kasım açıklamasında, Avrupa’da yaşayan  milyonlarca Türkiye kökenlinin de Cumhuriyet’in kazanımlarını yaşatmak için kararlı olduğuna dikkat çekildi.

“YAS GÜNÜ DEĞİL, IŞIĞI DAHA DA GÜÇLENDİRME GÜNÜ”

Turkuaz’ın açıklaması şöyle:

“Bundan 83 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız büyük devrimci, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ü her 10 Kasım’da saygıyla, minnetle ve özlemle anmaya devam edeceğiz, bugünü yas günü değil cumhuriyetin meşalelerinin daha güçlü yandığı gün olarak görüyoruz.

SÖZÜMÜZ VAR…

Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e sözümüz var, bilim ve aklın takipçisiyiz.

Ülkemizden binlerce kilometre uzakta da olsak laik, demokratik, bağımsız ve özgür Türkiye Cumhuriyeti’ni korumaya, kazanımlarına , Anadolu topraklarının bütünlüğüne sahip çıkmaya sözümüz var.

Atatürk’ün adının arkasına gizlenip 10 Kasım’larda tören düzenleyen ülkeyi karanlığa sürükleme sevdalılarının oyununu bozmaya sözümüz var.

Avrupa‘da yürekleri aydınlık ve çağdaş Türkiye için atan ve onun kurucusuna minnet duyan milyonlar olarak Cumhuriyet’in kazanımlarını bu kıtada da yaşatmak için sözümüz var.

Ata’ya minnet ve özlemle…”

YENİ POSTA – STUTTGART