Bir 60 yıl dökümü daha: “Misafir Bavul” seyirci önüne çıkıyor

Türkiye’den gelen misafir işçilerin Almanya’da 60 yıl boyunca yaşadığı hikâyelerden derlenen ”Misafir Bavul” adlı oyun, 1 Nisan’da sahnede seyirciyle buluşacak.
Türkiye’den gelen misafir işçilerin Federal Almanya’da 60 yıl boyunca yaşadığı hikâyelerden derlenen ”Misafir Bavul”un metni, sahne araştırmacısı ve rejisör Burcu Fırat Uygur tarafından kaleme alındı.
Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz ve Yurtdışı Akraba Toplulukları Başkanlığı tarafından desteklenen oyunun koreografisi Dance Anatolia ekibi tarafından yapıldı. Oyunun yönetmenliğini Yavuz İmsel ve Burcu Fırat Uygur üstlendi.
Nürnberg’de yeni bir tiyatro oluşumu olan Nürnberg Sanat Fabrikası Tiyatrosu’ndan Yavuz İmsel’in öncülüğünde hazırlanan oyuna 15 kişilik dev bir oyucu kadrosu ve 13 kişilik dans ekibi eşlik ediyor. Oyun, Langwasser Gemeinschaftshaus’ta Başkonsolos Serdar Deniz ve Eğitim Ataşesi Dr. Mune Savaş’ın katılımıyla seyirci karşısına çıkacak.
Misafir Bavul için 6 ay boyunca çalıştıklarını belirten Uygur, “Oyuncu kadrosunda bulunan arkadaşlarımızın çoğu amatör. Ancak onlar buraya 60 yıl önce gelen misafir işçilerimizin çocukları ya da torunlarıdır. Geldikleri günden bu yana yaşadıkları uyum problemleri, dil zorlukları ve ailelerine duydukları özlem, ön planda anlatılmaktadır. Bu sürenin sonunda geldikleri nokta da, oyuna öncülük etmektedir” dedi.
Çocuklar için yaratıcı drama kursu, tiyatro ve temel oyunculuk kursu, kamera önü ve kamera arkası kurslarının verildiği Nürnberg Sanat Fabrikası tiyatro grubunun açılış kokteyli oyun sonunda yapılacak. Burcu Fırat Uygur, “Quantensprung müzik grubu, etkinliğe canlı olarak eşlik edecek” dedi.
İLHAN BABA – NÜRNBERG