Bir kültür köprüsü: Nimet Leone Liyakat Nişanı’na layık görüldü

Bir kültür köprüsü: Nimet Leone Liyakat Nişanı’na layık görüldü
REKLAM ALANI
Yayınlama: 29.01.2022
Düzenleme: 29.01.2022 16:18
43
A+
A-

Baden-Württemberg Eyaleti Sosyal Hizmetler Bakanı Manfred Lucha, Kornwestheim kentinde kültürler arası bir köprü kuran Nimet Leone’ye törenle eyaletin en yüksek ödülü olan Liyakat Nişanı’nı verdi.

Bakan Manfred Lucha törende yaptığı konuşmada, “Bu madalya toplum yararına yapılan hizmetlerin halka açık ve görünür bir şekilde tanınmasıdır. Sizin gibi insanlara ihtiyacımız var. Bu onur, onların yorulmak bilmez hizmetlerine ve on yıllardır ülkedeki bütünleşme ve uyum konusundaki bağlılıklarına aittir” dedi.

Çalışmalarıyla “hoşgeldin kültürü”nün canlı bir örneğini oluşturan Nimet Leone, 1985’ten beri Kornwestheim’da yaşıyor. Sosyal ve kültürel alanda sayısız etkinlik ve projede gönüllü olarak aktif çalışmalar yapıyor. Çok sayıda derneğe çalışmalarıyla eşlik eden Nimet Leone, kilise gençlik çalışmalarına ve İslami kültür derneklerine de katkılarda bulundu.

Leone kültürler ve dinler arası kaynaşmaya örnek bir ailede yaşıyor.

Nimet Leone’nin girişimleri sayesinde, Kornwestheim’da Ramazan ayının sonundaki Şeker Bayramı, Protestan ve Katolik topluluklarla birlikte kutlanıyor.

Öte yandan Bakan Lucha törende yaptığı konuşmada Nimet Leone’nin Hıristiyan-Müslüman kadınlar kahvaltısını başlattığını, uluslararası  kaynaşma ve hoşgörü için kültürel geziler düzenlediğini ve sığınma çalışma grubunda yer aldığını belirterek, “Bayan Leone ayrıca kültür tercümanlığı da yaptı, kadınlar için okuma yazma kursları düzenledi ve Almanca-İtalyanca eğitim kitabı ‘Auf, Küken!’i Türkçe’ye çevirdi. Ayrıca Arapça öğrendi ve yetkililere, hastaneye veya mahkemeye yapılan ziyaretlerde eşlik etti. Uzun yıllar boyunca, Kornwestheim’daki insanların kökenleri ve dinleri ne olursa olsun birlikte yaşamına, gelişimine, birbirlerine saygı duymasına katkı sundu” dedi.

Manfred Lucha, cesaret, tutku ve sorumluluk duygusunun en büyük saygıyı ve takdiri hak ettiğini söyledi.

Nimet Leone’yi Belediye Başkanı Ursula Keck de övgü yağmuruna tuttu. Keck, Nimet Leone’ye seslenerek, “Birbirimizi uzun yıllardır tanıyoruz ve Kornwestheim’da senin işin olmadan bir hayat düşünemiyorum. Toplumumuz için harika bir rol modelsiniz. Leone bizi kültürlerarası yetkinlikle, sıcak kalpli bir tavırla ve insanlara, yabancılara ve arkadaşlara, tanıdıklara ve yabancılara karşı keskin bir anlayışla zenginleştiriyor” diye konuştu.

Türk asıllı kültür yapıcı Nimet Leone, çevresinde örnek gösterilen kültürler arası yaşam tarzıyla, üç kültürlü, iki dinli ve üç dilli bir yaşam sürüyor.

YENİ POSTA – KORNWESTHEİM

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.