Boris Johnson hükümeti damgayı yemek üzere: “Rüşvetçi hükümet”

Birleşik Krallık hükümeti, aşı seferberliğiyle başarılı bir tablo sergilese bile, Boris Johnson da dahil olmak üzere, hükümetin bakanları, çeşitli kurumlar ve kişilerle olan ilişkilerinde mevkilerinin gücünü kullanarak, fayda elde ettikleri ve karşı tarafa avantaj sağladıkları yönünde suçlamalarla karşı karşıyalar.

Yerel seçimlere iki hafta kala iktidar partisi Conservative’lerin aleyhine ardı ardına çıkan bu iddialar, hükümete ama en çok Boris Jonhson’a ecel terleri döktürecek gibi.

BAKANLAR VE BAŞBAKAN “SANIK” SANDALYESİNDE

Sağlık Bakanının, pandeminin başında fahiş miktarda ve fahiş fiyata koruyucu ekipman siparişi verdiği İspanyol firmanın sahibi ile eskiye dayalı arkadaşlığı olması sebebiyle, şaibeler ve ithamlar henüz yanıt bulmamış iken, bir de üstüne yine aynı bakanın eşinin sahibi olduğu atık dönüştürme şirketinin, devlet şirketlerinden aldığı ihaleler gündeme gelince ortalık iyice karıştı.

Hükümet daha bu konuda aksiyon almadan, muhalefet partisinin becerileriyle, bu sefer Başbakan’ın, partiyi destekleyen milyarder işadamı Sir James Dyson ile mesaj alışverişi medyaya yansıdı. Başbakanın Dyson’a “Rishi ile konuşacağım, vergi konusunu hallederiz”  şeklindeki yanıtları gündemi altüst etti.

GÖZDE SAPANLI

ESKİ BAŞBAKAN ÜZERİNDEN DE YIPRATMA YAPILMIŞTI

Haftalardır süren ve en sonunda Boris Johnson’ın, “bağımsız araştırma” kararı vererek muhalefetin de, kendi partisindekilerin de seslerinin kesilmesini sağladığı David Cameron krizinin ateşi sönmeden, muhalefet partisi Labour “rüşvet, torpil, görevi kötüye kullanma” gibi konuları parlamentoya taşıyarak gündemi sıcak tutmayı başarıyor.

İÇİŞLERİ BAKANI DA SORUŞTURMAYA UĞRAMIŞTI

Geçen yılın sonlarında, yanında çalışanlara aşağılayıcı davrandığı bilirkişi raporuyla tespit edilen ama buna rağmen Boris Johnson’ın görevden almadığı İçişleri Bakanı Piriti Patel ile başlayan skandal, muhalefet partisinin hükümeti çökertme kampanyasının başlangıç noktasıydı.

Ülkede 6 Mayıs’ta yapılacak Yerel Seçimler öncesinde, algı yönetimi kampanyasında vites büyüten muhalefetin, iki hafta kala gündeme başka hangi konuları taşıyacağı ise merak ediliyor.

GÖZDE SAPANLI – BIRMINGHAM/BİRLEŞİK KRALLIK