Boris Johnson şaşkın: Danışmanının ihanetiyle karşı karşıya

Birleşik Krallık’ta siyasi krizlerin neredeyse biri bitmeden diğeri başlıyor. Özellikle 6 Mayıs’taki yerel seçimlere sayılı gün kalmışken, Boris Johnson ve hükümeti, ağır ithamlarla karşı karşıya.

Her hafta ortaya atılan “entrikalara” yenileri ekleniyor ve gittikçe işler içinden çıkılması zor bir hal alıyor.

DOMINIC CUMMINGS BAŞINA BELA OLDU

Boris Johnson, “Brexit” süreçlerinin yönetimi konusunda hizmet aldığı Dominc Cummings’le yollarını geçen yılın son günlerinde ayırmıştı, çünkü Brexit süreçleri tamamlanmıştı. Ancak, Cummings giderken yanında bir danışmanı daha götürmüş ve her ikisinin gidişi ülke gündeminde bir hayli konuşulmuştu.

Özellikle, Cummings’le birlikte ayrılan diğer danışman, Boris Jonhson’ın ve hükümetin iletişim danışmanı olduğu için, Boris Jonhson’a ve nişanlısı Carrie Symonds’a yakınlıklarıyla tanınıyordu. Başbakan’ın nişanlısı Carrie Symnonds’ın, iktidardaki parti Conservative’lerin İletişim Direktörü olması konuyu başka bir yere taşımaya yetiyordu. Bir başka deyişle, her iki danışmanın ayrılmasına Carrie Symonds’un neden olduğu, Boris Johnson’ın, nişanlısını kontrol edemediği ve bu nedenle iki danışmanla yollarını ayırmak zorunda kaldığı konuşuluyordu.

Aradan aylar geçtikten sonra tam da yerel seçimlere sayılı günler kalmışken, Cummings’ten gelen saldırı atağı bu nedenle “oldukça manidar”.

Ciddi suçlamalarda bulunan Cummings, belli ki büyük bir kuyruk acısı içinde.

İTHAMLAR DOSYASINDA NELER VAR NELER

Başbakan’ın kendi evinin tadilatını devletin kasasındaki parayla yaptığıyla başlayan ithamlar listesi bir hayli uzun. En ağırı ise, pandemi yönetiminde ikinci karantina kararını iki ay geç vermesinden dolayı, on binlerce insanın ölmesinden sorumlu kişinin başbakanın kendisi olduğunun söylenmesi.

Ayrıca, teknoloji devi Dyson’ın patronu ile yaptığı mesajlaşmaların basına sızmasından da Cummings sorumlu tutuluyor. Dyson firmasının, solunum cihazı ihtiyacının karşılanmasında, uzakdoğudaki üretimini acilen Birleşik Krallık’a çekmesini isteyen Başbakan, James Dyson’ın, vergi yükünü hafifletmek için, Dyson firmasına kolaylık sağlayacağını taahhüt ettiğini yazması, “haksız kazanç, haksız rekabet” suçlamalarına neden olmuştu.

Muhalefet partisi Labour’ın, ısrarla üstünde durduğu taraf ise sadece Dyson firmasına değil, tüm firmalara eşit haklar tanınması ve Dyson firmasıyla olan süreçlerin parlamentoda konuşulması

BAŞBAKAN SOĞUKKANLILIĞINI KORUYOR

Tüm bunlar olurken, görüşleri sorulan Boris Johnson “Bilgilerin nasıl sızdığından çok, benim etik dışı bir şey yapmadığımın ortaya konulması önemli. Bu nedenle parlamentoda bu konuyu etraflıca tartışmamız gerekiyor” diyerek, yine her zamanki gibi açık ve şeffaf bir politika izleme eğiliminde olduğunu ortaya koydu….

Tıpkı, iki hafta önce eski Başbakan David Cameron’ın danışmanlık yaptığı Greensill firması ile ilgili çıkan yüksek seslere bağımsız denetim raporu hazırlanması talimatı vermesi gibi, kendisiyle ilgili de benzer bir karar alınmasını destekleyeceği öngörülüyor.

GÖZDE SAPANLI – BIRMINGHAM / BİRLEŞİK KRALLIK

FOTO: A.A.