Brüksel’den bakınca da bir şey değişmiyor: “İzmir gibi güzel”

Brüksel’den bakınca da bir şey değişmiyor: “İzmir gibi güzel”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 08.07.2022
0
A+
A-

İzmir hep özeldir, Beşiktaş gibi… Çarşı’nın birinci takımı, Galatasaraylılar ve Fenerbahçelilerin ikinci takımıdır hep. İzmir gibi… İzmir’i herkes sever, uzaktan da olsa.

Beyefendi kişiliği, herkesi kapsayıcı üslubu ve yumuşak ses tonuyla konuştu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yine Brüksel’de.

Bir ay önce, benim de içerisinde olmaktan mutlu olduğum Belçika Dışişleri Bakanı Danışmanı Belma Tek, Schaerbeek eski Belediye Başkan Yardımcısı Sait Köse, yazar Sibel Bozkurt, Brüksel Korner Yayın Yönetmeni Kadir Duran ve yazar/şair/ressam Nerkız Şahin’den oluşan Türkiye Gönüllü Tanıtma Grubu olarak bizi İzmir’de misafir eden Başkan Tunç Soyer ile Brüksel’de yeniden görüştük, dev ekibiyle geldiği Brüksel günlerinde.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Avrupa Bölgeler Komitesi Sosyal Demokratlar Birliği Grubu ile bir araya geldi Avrupa Parlamentosu’nda. İzmir’in uluslararası alanda rolünün güçlendirilmesi için üst düzey temaslarda bulunmak üzere Brüksel’e gelen Başkan Soyer, zor zamanlardan geçildiğini belirterek çevresel sorunlardan gıda krizine kadar bir dolu küresel sorunla başa çıkılması için elimizdeki tek gücün demokrasi ve dayanışma olduğunu ifade etti. AP’deki konuşmasında Başkan Soyer, bu tahribatla mücadele etmek için kültürü bir kaldıraç olarak kullandıklarını söyledi.

ULUSLARARASI KÜLTÜR ZİRVESİ

Geçen yıl İzmir’de düzenlenen Uluslararası Kültür Zirvesi’nde “döngüsel kültür” kavramını ortaya koyduklarını belirten Soyer, “Döngüsel kültür dört ayak üzerine oturan bir kavram. Doğayla uyum, birbirimizle uyum, geçmişimizle uyum ve değişimin kendisiyle uyum. İzmir’deki çalışmalarımızı bu dört ilke üzerinden yürütüyoruz” dedi.

Brüksel’de artık herkesin gidebileceği bir evi var, İzmir Evi (House of İzmir). İzmir Büyükşehir Belediyesi Brüksel’de İzmir Evi’nin açılışını yaptı. Avrupa Birliği bölgesinde bulunan İzmir Evi, İzmir ile AB ilişkilerinin merkezi olmayı hedefliyor.

TOPRAK ANA

İzmir’i Akdeniz mutfağının başkenti yapmak isteyen Tunç Soyer, önümüzdeki Eylül ayında düzenlenecek “Terra Madre” fuarının tanıtımını da Brüksel’de yaptı. Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen törenle “Terra Madre Anatolia İzmir 2022” fuarının tanıtımı gerçekleşti. Avrupa Parlamentosu çalışanları öğle yemeğinde İzmir’in eşsiz lezzetleriyle karınlarını doyurma olanağı buldular.

İzmir, yemek fuarına “Terra Madre” ismini verdi. “İnsanlar doğaya ve toprağa sahip çıktıkça, toprak onların rızkını verecektir” ana fikrinin anlatıldığı Cengiz Aytmatov’un ölümsüz eseri “Toprak Ana” kitabına da selam gönderdi İzmir…

CİHAN SEZER

Belçika’dan Türkiye’ye gidip herkesin gönlünü kazanan Kubat’ı ve Hadise’yi biliriz ama Cihan Sezer’in ismi çok bilinmez. Çünkü Cihan Sezer işin mutfağında çalışıyor.

Belçika’dan hemşerim Cihan Sezer yaptı hem İzmir Evi’nin açılış hem de “Terra Madre” fuarı tanıtımın müziklerini.

Kubat ile yolun başından beri beraber yürüyen Cihan Sezer, “Yedi Karanfil” albümlerinde de karşımıza çıkar. Çok sayıda film müziklerine de imza atan Cihan Sezer, Sezen Aksu’nun “Rumeli Havası” parçasının bestecisidir aynı zamanda.

Cihan Sezer ile 20 yılın ardından yeniden Brüksel’de karşılaşmak güzeldi, İzmir gibi…

FİKRET AYDEMİR – BRÜKSEL

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.